Partnerzy serwisu:
Komunikacja

MI: Potrzeba nowych rozwiązań transportowych dla Lutomierska i Konstantynowa Ł.

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
22-05-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
MI: Potrzeba nowych rozwiązań transportowych dla Lutomierska i Konstantynowa Ł.
fot. Kasper FiszerTramwaj na linii lutomierskiej
Czy mieszkańcy podłódzkiego Lutomierska mogą liczyć na przywrócenie połączenia tramwajowego z Łodzią? Ministerstwo Infrastruktury, które w 2019 r. zapowiadało pomoc w modernizacji nieczynnego torowiska, dziś wskazuje na potrzebę wypracowania nowych rozwiązań komunikacyjnych dla aglomeracji łódzkiej. Nie jest pewne, czy będą one oparte na komunikacji tramwajowej na jednej z dłuższych linii podmiejskich łódzkiego systemu.

Samorząd gminy Lutomiersk zaapelował kilka miesięcy temu do władz centralnych i wojewódzkich o podjęcie działań w kierunku wznowienia komunikacji tramwajowej z Łodzią. Stoi on bowiem na stanowisku, że w lokalnym budżecie nie jest możliwe znalezienie środków na niezbędny remont nieczynnej od trzech lat infrastruktury torowej i sieciowej. Dwa lata temu marszałek województwa łódzkiego i przedstawiciele rządu zapewnili, że wkrótce znajdą się środki na oczekiwaną inwestycję. Dotychczas nie ma jednak w tej sprawie konkretów.

MI: Deklaracje o wsparciu są aktualne

Decyzja o pomocy finansowej miała być powiązana z planami budowy CPK. Województwo łódzkie optowało bowiem za porzuceniem zaproponowanego w pierwotnej koncepcji przebiegu linii kolei dużych prędkości prowadzącej do nowego węzła z kierunku Wrocławia i Łodzi, która zakładała budowę nowych torów m.in. przez Konstantynów Łódzki. – Spółka Centralny Port Komunikacyjny zgodziła się na wariant wylotu KDP z Łodzi, który omija Konstantynów Łódzki – przypomina Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

W 2020 r. ogłoszono, że niejako w zamian w ramach inwestycji komplementarnych do samego portu ma zostać wyremontowana niewykorzystywana już wówczas linia tramwajowa pomiędzy Lutomierskiem a Konstantynowem, gdzie łączy się ona z torami biegnącymi w stronę Łodzi. Co ciekawe, Lutomiersk w ogóle nie miał być przecinany nitką kolei, a w Konstantynowie nie planowano budowy stacji pasażerskiej. Pomimo braku oczywistego powiązania pomiędzy projektami strona rządowa zapewnia, że nadal jest zainteresowana pomocą w poprawie sytuacji komunikacyjnej podłódzkich miejscowości.

Będą nowe rozwiązania komunikacyjne, ale czy oparte o tramwaj?

Resort nie wskazuje przy tym wprost, że miałoby to odbyć się poprzez wznowienie komunikacji tramwajowej. – Spółka CPK zapowiedziała przygotowanie nowych rozwiązań transportowych dla aglomeracji łódzkiej, które z jednej strony włączą Łódź do sieci krajowych i międzynarodowych połączeń dużych prędkości, a z drugiej zapewnią mieszkańcom Konstantynowa i Lutomierska dostęp do sprawnego i wygodnego transportu publicznego – usłyszeliśmy jedynie od przedstawiciela MI. Zaznaczył on, że forma owych rozwiązań nie jest jeszcze ustalona, a CPK jest w stałym kontakcie z UMWŁŁ, z którym trwają też rozmowy o sposobach wsparcia prac.

Podobnie jak w przypadku trasy do Ozorkowa, wciąż brakuje więc konkretnych deklaracji, które rozwiewałyby obawy o przyszłość zamkniętych torowisk łódzkiej podmiejskiej sieci tramwajowej. Obecnie do Lutomierska dojechać można wyłącznie autobusem zastępczym uruchamianym na mocy porozumienia gmin Łódź, Konstantynów Łódzki i Lutomiersk. Linia 43B zapewnia bezpośredni transport do dworca Łódź Kaliska, ale nie w rejon ścisłego centrum stolicy aglomeracji.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Tramwaj do Lutomierska: Spór między gminami

Prawo & Finanse

Tramwaj do Lutomierska: Spór między gminami

Roman Czubiński 08 maja 2022

Lutomiersk: Co dalej z tramwajem? Gmina pisze do premiera

Komunikacja

Lutomiersk z kolejnym podejściem do studium modernizacji tramwaju

Przestrzeń

Zobacz również:

Tramwaj do Lutomierska: Spór między gminami

Prawo & Finanse

Tramwaj do Lutomierska: Spór między gminami

Roman Czubiński 08 maja 2022

Lutomiersk: Co dalej z tramwajem? Gmina pisze do premiera

Komunikacja

Lutomiersk z kolejnym podejściem do studium modernizacji tramwaju

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5