Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Metropolia GZM pracuje nad nową taryfą biletową. Stale zmieniają się rozkłady

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-02-15 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metropolia GZM pracuje nad nową taryfą biletową. Stale zmieniają się rozkłady
fot. Kasper FiszerTramwaj w Chorzowie
Katowicki ZTM zapowiada wprowadzenie pierwszych od czasu ogłoszenia stanu epidemii zmian w taryfie opłat. Należy też spodziewać się dalszych częstych modyfikacji rozkładów jazdy, bo te mają być na bieżąco dostosowywane do zmieniających się potoków podróżnych.

– Od ogłoszenia stanu epidemicznego wprowadziliśmy ponad tysiąc zmian w rozkładach jazdy – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach. Miały one różny charakter: organizator transportu miejskiego na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zapewnia, że stara się dopasować wielkość pojazdów i częstotliwość ich kursowania do aktualnych, dynamicznie zmieniających się potoków. Z jednej strony wprowadzane są więc cięcia, z drugiej zaś na liniach o największej frekwencji pojawiają się dodatkowe kursy, a tabor zastępowany jest takim o większej pojemności.

Rozkłady jazdy mają być stale dostosowywane do realiów

Ogólna liczba pasażerów w pierwszych tygodniach 2021 r. wciąż jest jednak mniejsza niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Spadek jest bardzo duży: obecnie ZTM sprzedaje o około połowę mniej biletów niż przed rokiem. – Wiąże się to m.in. z ograniczoną mobilnością wskutek wprowadzonych obostrzeń i zmian w obszarach gospodarczo-społecznych – ocenia nasz rozmówca. Dodaje, że mimo to sprostanie limitom dotyczącym liczby pasażerów w pojazdach jest dla organizatora dużym wyzwaniem. Odpowiednie zmiany w ofercie wprowadzane są przy tym w miarę możliwości realizujących przewozy operatorów.

Od marca zeszłego roku Metropolia nie podniosła cen biletów. – Obecnie w GZM i ZTM trwają prace w zakresie modyfikacji taryfy – przyznaje jednocześnie rzecznik. Więcej informacji tutaj. W tej chwili trudno jest też przewidzieć, czy w kolejnych tygodniach pojawią się cięcia w rozkładach jazdy. Jest to bowiem zależne od ewentualnego ogłoszenia nowych obostrzeń przez rząd, a także m.in. od możliwości kadrowych i taborowych przewoźników oraz realiów finansowych gmin.

Szczegółowe kontrole dotyczące m.in. czystości

Pandemia wpłynęła jednak w istotny sposób nie tylko na ofertę przewozową, ale i np. na informację pasażerską w pojazdach kursujących po sieci GZM. – Aby pasażerowie mieli jak najszerszy dostęp do aktualnych, zmieniających się wytycznych, wszystkie pojazdy na bieżąco wyposażamy w niezbędne informacje. Tylko od marca do końca 2020 r. zostało umieszczonych ok. 200 tys. różnych plakatów – mówi Michał Wawrzaszek.

ZTM ma też zgodnie z zapewnieniami jego rzecznika zwracać szczególną uwagę na kwestię jakości usług przewozowych, co ma swoje odbicie w dokonywanych przez pracowników Zarządu szczegółowych kontrolach. – Ich celem jest m.in. weryfikacja przestrzegania wystosowanych przez nas zaleceń dotyczących np. codziennego mycia i dezynfekowania pojazdów. Ponadto zawiesiliśmy sprzedaż biletów przez kierujących oraz zaleciliśmy dodatkowe wietrzenie wnętrza na przystankach początkowych i końcowych – usłyszeliśmy w ZTM.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metropolia GZM wchodzi do PKM-ów Gliwice, Tychy i Sosnowiec

Prawo & Finanse

Metropolia GZM wchodzi do PKM-ów Gliwice, Tychy i Sosnowiec

Witold Urbanowicz 24 listopada 2020

Metropolia GZM kieruje do konsultacji plan transportowy

Prawo & Finanse

Metropolia GZM kieruje do konsultacji plan transportowy

Redakcja 21 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5