Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Metropolia GZM. Od 25 czerwca dwie nowe Metrolinie

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
22-06-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Metropolia GZM

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Metropolia GZM.  Od 25 czerwca dwie nowe Metrolinie
Fot. Metropolia GZM/ Łukasz Folda
Nowa linia metropolitalna M107 zapewni przez cały tydzień regularne, bezpośrednie połączenie Pyskowic i Zbrosławic z Tarnowskimi Górami. Druga emka – M105 będzie kursować na trasie Gliwice, Pyskowice oraz Knurów.

Metrolinie to dodatkowe połączenia autobusowe, które mają usprawnić poruszanie się komunikacją miejską po Metropolii. Ich celem jest poprawa dostępności i funkcjonowania transportu publicznego do czasu budowy Kolei Metropolitalnej. Zwiększenie częstotliwości kursowania, niemal całodobowa obsługa i regularne odstępy czasu odjazdów to główne zasady organizacji ruchu Metrolinii. Łącznie ma zostać uruchomione 31 Metrolinii, dotychczas na trasę wyjechało 16.

M107 zapewni bezpośrednie połączenie Pyskowic i Zbrosławic z Tarnowskimi Górami

Wprowadzenie M 107 będzie oznaczać dla pasażerów korzystną mianę. Dotychczas takie połączenie istniało w bardzo ograniczonej formie, głównie w połączeniu przesiadkowym. Autobusy na nowej Metrolinii zapewnią codzienne bezpośrednie połączenie i będą kursować co godzinę.

Od 25 czerwca 2022 roku uruchomiona zostanie linia metropolitalna M107 kursująca na trasie Pyskowice Szpitalna – Zbrosławice – Tarnowskie Góry Dworzec.

Dzięki wprowadzeniu Metrolinii Autobusy na nowej linii będą kursować co godzinę. Pierwszy autobus z Tarnowskich Gór o godzinie 5.07 a ostatni o 23.07. Odjazdy z Pyskowic co 60 min. codziennie od 4.55 do 22.55

M107 będzie obsługiwać przystanki: Pyskowice Szpitalna – Pyskowice Wojska Polskiego – Pyskowice Szopena – Pyskowice Plac Wyszyńskiego – Pyskowice Korty Tenisowe nż – Zawada – Karchowice II – Karchowice I – Boniowice Skrzyżowanie – Boniowice Szkoła – Kamieniec – Kamieniec Apteka nż – Zbrosławice Wolności – Zbrosławice Dom Opieki– Zbrosławice Szkoła – Zbrosławice Kościół – Zbrosławice Jagiellońska – Zbrosławice Rozwidlenie – Laryszów Skrzyżowanie nż – Stare Tarnowice Szpital – Stare Tarnowice Janasa – Stare Tarnowice Os. Przyjaźń – Stare Tarnowice Pomorska – Tarnowskie Góry Krótka – Tarnowskie Góry Wyszyńskiego – Tarnowskie Góry Bytomska – Tarnowskie Góry Dworzec.

Ponadto, wraz ze uruchomieniem linii M107 Zarząd Transportu Metropolitalnego zaplanował zmiany na innych liniach. Polegają one na zmniejszeniu liczby wariantów tras. Ma to przyczynić się do czytelności rozkładów jazdy

80 – likwidacja kursów wariantowych linii o relacji: Tarnowskie Góry – Kamieniec i Gliwice – Tarnowskie Góry przez Grzybowice i Repty Śląskie po trasie linii 112.
112 – gdzie z obsługi zostanie wyłączony przystanek Tarnowskie Góry Bytomska, w zamian włączony do obsługi zostanie przystanek Tarnowskie Góry Powstańców Śląskich. Ponadto linia będzie kursowała tylko w godzinach rannego i południowego szczytu przewozowego. W sołectwie Wieszowa z obsługi zostają wyłączone przystanki zlokalizowane przy ulicy Sienkiewicza i Bytomskiej.
134 – gdzie zostanie wprowadzona korekta trasy przejazdu tej linii. wydłużeniem trasy do przystanku Wieszowa Stacja Paliw. Do obsługi zostaną włączone przystanki: Wieszowa Stacja Paliw – Wieszowa Bytomska nż – Wieszowa Szkoła – Wieszowa Kościuszki – Wieszowa Kościół.
153, 739– gdzie wprowadzona zostanie nowa, skrócona trasa przejazdu linii: Pyskowice Szpitalna – Księży Las; na przystanku Księży Las linie zostaną skomunikowane z linią 191, w celu zapewnienia dojazdu do Tarnowskich Gór oraz w godzinach dopołudniowych do Urzędu Gminy Zbrosławice, Linia 739 nie będzie obsługiwała sołectwa Jaśkowice.
191- gdzie zaplanowaliśmy wprowadzenie korekty rozkładu jazdy i trasy przejazdu, uruchomione zostaną dodatkowe kursy linii. Na przystanku Księży Las linia będzie skomunikowana z linią 153. Z obsługi zostały wyłączone przystanki: Karchowice Kaplica, Karchowice I, Boniowice Skrzyżowanie.
712 – zaplanowane zmiany od 1 września 2022 roku.
791 – zmiana przebiegu trasy – linia kursować będzie na trasie TG – Boniowice Szkoła, śladem M107.
Jednocześnie nastąpi zmiana nazwy przystanku z Kamieniec Szkoła na Boniowice Szkoła.

Dzięki M105 wzrośnie częstotliwość kursowania

Linia M105 będzie tworzyć szkielet połączeń metropolitalnych w zachodniej części Metropolii i zapewni połączenie pomiędzy Gliwicami, Pyskowicami i Knurowem. Dzięki jej uruchomieniu m.in.:

wzrośnie częstotliwość obsługi rejonu ul. Żwirki i Wigury w godzinach szczytu w dni robocze szkolne – autobusy w tym godzinach będą kursować co 15 minut (teraz co 30 minut),
wzrośnie liczba kursów realizowanych w relacji Gliwice – Knurów oraz Gliwice Pyskowice,
wzrośnie częstotliwość obsługi zachodniej i południowej części dzielnicy Kopernika,
utworzone zostaną połączenia nocne z Gliwic do Pyskowic oraz utrzymane zostaną kursy nocne z Knurowa do Gliwic.
W dniu uruchomienia M105, wprowadzone zostaną także zmiany w rozkładach jazdy kilku dotychczas funkcjonujących linii:

– Wraz z uruchomieniem nowej linii metropolitalnej – dotychczasowe linie 194 N, 648, 677 i 710 zostaną przekształcone w M105.

– Aby zapewnić skomunikowanie Trynku i Osiedla Kopernika w Gliwicach, które były obsługiwane przez linie 677 i 710 – uruchomiona zostanie nowa linia 678.

– Aby usprawnić dojazd do Gliwic na godz. 6 i do Pyskowic na godz. 14 – dodatkowe kursy zostaną uruchomione na linii 71.

– Wybrane kursy linii 194 skierowane zostaną do obsługi ul. 26 Stycznia oraz Rybnickiej i Zwycięstwa w Knurowie, w celu przejęcia zadań przewozowych linii 710. Mając na uwadze czytelność oznakowania linii, kursy te realizowane będą jako linia 694.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

GZM: Rekord sprzedaży biletów w aplikacjach zewnętrznych

Komunikacja

GZM: Rekord sprzedaży biletów w aplikacjach zewnętrznych

inf. prasowa GZM 11 września 2023

Budżet GZM na 2023 r.: Sporo na transport publiczny

Prawo & Finanse

Budżet GZM na 2023 r.: Sporo na transport publiczny

Redakcja/inf. pras. 18 grudnia 2022

W Katowicach powstają zielone przystanki

Przestrzeń

W Katowicach powstają zielone przystanki

Redakcja/inf. pras. 15 września 2022

GZM: Wkrótce początek rozmów o dostawach wodoru

Komunikacja

Zobacz również:

GZM: Rekord sprzedaży biletów w aplikacjach zewnętrznych

Komunikacja

GZM: Rekord sprzedaży biletów w aplikacjach zewnętrznych

inf. prasowa GZM 11 września 2023

Budżet GZM na 2023 r.: Sporo na transport publiczny

Prawo & Finanse

Budżet GZM na 2023 r.: Sporo na transport publiczny

Redakcja/inf. pras. 18 grudnia 2022

W Katowicach powstają zielone przystanki

Przestrzeń

W Katowicach powstają zielone przystanki

Redakcja/inf. pras. 15 września 2022

GZM: Wkrótce początek rozmów o dostawach wodoru

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5