Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Metropolia GZM chce pozyskać autobusy wodorowe

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-02-23 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metropolia GZM chce pozyskać autobusy wodorowe
fot. Paweł Grzywocz, lic. CC BY-SA 2.5Autobus PKM Katowice
Zarząd metropolii górnośląskiej chce, by na ulicach tamtejszych miast pojawiły się pierwsze autobusy napędzane wodorem. Złożył więc wniosek o dofinansowanie ich zakupu w ramach programu Zielony Transport Publiczny. Pojazdy miałyby zostać użyczone przewoźnikom realizującym usługi na zlecenie katowickiego ZTM.

Czy wkrótce na trasach Górnego Śląska i Zagłębia kursować będą autobusy wodorowe? Metropolia złożyła wniosek do programu Zielony Transport Publiczny, z którego chciałaby pozyskać fundusze na zakup 12-metrowych pojazdów napędzanych w tej technologii. Co ciekawe, wniosek ten nie obejmuje refundacji wydatków związanych z budową stacji tankowania tego alternatywnego względem konwencjonalnego silnika spalinowego paliwa.

Ok. 2,5 mln zł za autobus

– Zaplecze to będzie wynikiem współpracy GZM z partnerami [zewnętrznymi] – mówi Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na razie nie wiadomo natomiast, jaka spółka miałaby eksploatować pojazdy. Nasza rozmówczyni poinformowała nas jedynie, że autobusy trafią do operatorów realizujących przewozy zlecone przez GZM. – Nad całością będzie czuwał Zarząd Transportu Metropolitalnego – dodała.

– Zaaplikowaliśmy o zakup dwudziestu autobusów wodorowych – usłyszeliśmy. Wartość całego przedsięwzięcia ma sięgać szacunkowo 90 mln zł. Póki co nie wiadomo, na jakich trasach miałyby pojawić się nowe pojazdy. – O szczegółach będziemy informować po otrzymaniu dofinansowania – tłumaczy Kamila Rożnowska.

Spora zmiana w sposobie działania organizatora

Dotychczasowa działalność GZM jako organizatora transportu opierała się głównie na wykorzystywaniu taboru należącego do przewoźników świadczących swoje usługi na rzecz ZTM. Swoje autobusy wystawiają więc spółki komunalne i podmioty prywatne. Zakup pojazdów wodorowych ma zatem odwrócić ten schemat wywodzący się jeszcze z czasów poprzednich organizatorów przewozów w konurbacji śląskiej: KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry.

Metropolia jest obecnie jednym z największych w kraju organizatorów transportu publicznego. Ma też szanse, by stać się pierwszym wykorzystującym w regularnym ruchu pojazdy wodorowe.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5