Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro z Woli na Bemowo: Rusza nowy przetarg

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-06-27 09:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro z Woli na Bemowo: Rusza nowy przetarg
mat. MW
Metro Warszawskie rozpisało właśnie powtórzony przetarg na budowę 2-kilometrowego odcinka zachodniego z Woli na Bemowo – od stacji C6 Księcia Janusza do stacji C4 Powstańców Śląskich. Oferty poznamy w pierwszej połowie sierpnia. 

Przedmiotem postępowania jest budowa odcinka zachodniego II linii metra od stacji C6 Księcia Janusza do stacji C4 Powstańców Śląskich wraz z torami odstawczymi. Na odcinek ten składają się dwie stacje, dwa odcinki szlakowe wykonane jako dwa równoległe tunele jednotorowe, tory odstawcze i manewrowe wraz ze stanowiskami do obsługi pociągów i drobnych napraw za stacją C4, dwie wentylatornie szlakowe oraz komora demontażowa dla tarcz przy stacji C6.

Termin składania ofert mija 7 sierpnia. W postępowaniu mogą brać udział firmy, które w ciągu ostatnich pięciu lat wykonały co najmniej 2 km pojedynczego tunelu wykonanego w technologii tarcz zmechanizowanych (TBM) oraz co najmniej 2 stacje podziemne, z przejściem tarcz TBM przez konstrukcje tych stacji. O wyborze zadecydują cena (60%), skrócenie terminu wykonania (8%) oraz przedłużenie okresu rękojmi za wady robót budowlanych (32%). Na realizację przeznaczono 38 miesięcy. 

To już drugi przetarg na to zadanie. Poprzednie postępowanie musiało zostać unieważnione z powodu poważnych uchybień formalnych – informacja o zmianie terminu składania ofert nie została skutecznie przesłana przed pierwotnym terminem składania ofert do dziennika urzędowego Unii Europejskiej. Nowy przetarg, biorąc pod uwagę ostatnio obowiązujący termin składania ofert w poprzednim przetargu, oznacza stratę ok. 5-6 tygodni.

Odcinek II linii metra na Bemowo liczy sobie 2 km długości. Łącznie do wydrążenia przewidziano 2664 m tunelu z główką szyny znajdującą się średnio ok. 14 m pod ziemią. Przystanek C5 o roboczej nazwie Wola Park powstanie pod Górczewską w rejonie ul. Białowiejskiej – naprzeciw centrum handlowego. Kolejna stacja C4, za którą przewidziano sporą komorę torów odstawczych, znajdzie się również pod Górczewską, po wschodniej stronie ul. Powstańców Śląskich, z wyjściami na wszystkie narożniki skrzyżowania i – po korektach – także na przystanki tramwajowe.

Autorem koncepcji wystroju dwóch bemowskich stacji jest Andrzej Chołdzyński. Na swoim koncie ma już zrealizowane projekty stacji A18 Plac Wilsona, A22 Wawrzyszew i A23 Młociny na I linii, a także siedem przystanków centralnego odcinka II linii. Dla kolejnych stacji Chołdzyński zaproponował strop z kasetonami akustycznymi (w układzie skośnym do osi peronu na stacji C4 oraz w układzie równoległym do osi peronu na stacji C5) oraz wyłożenie ścian zatorowych panelami z blachy kortenowskiej (rdzewiejącej) dla stacji C4 i patynowanej miedzi dla stacji C5. W rejonie wyjść z peronów w przestrzeni między schodami ruchomymi przewidział podświetlany szklany słup, pełniący funkcję lampionu. Wizualizacje stacji prezentujemy tutaj.

Metro Warszawskie rozstrzygnęło już przetarg na projekt i budowę dalszego odcinka II linii od stacji C4 Powstańców Śląskich do stacji C1 Połczyńska wraz z STP Mory. Wybrano ofertę złożoną przez konsorcjum firm Astaldi i Gulermak, czyli dotychczasowych wykonawców II linii. Wpierw jednak konieczne było zwiększenie budżetu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5