Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Metro: Wiele do zrobienia na Powiślu. Odbiory stacji trochę później?

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
29-09-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Stacja C-13 Powiśle (Centrum Nauki Kopernik) poważnie odstaje stanem zaawansowania prac od innych przystanków. Nie wygląda na to, żeby wykonawca wyrobił się do jutra, czyli kontraktowego terminu zakończenia prac. Wiele wskazuje na to, że inwestor wykona ukłon w stronę budowniczych i odbiory rozpoczną się tutaj w ostatniej kolejności – czyli nawet za miesiąc.

Wczoraj (28 września) odbył się oficjalny przejazd po całym centralnym odcinku II linii metra. Wszystkie stacje są właściwie skończone – z wyjątkiem jednej, na Powiślu. W sierpniu 2012 r. doszło tam do poważnej awarii. Na plac budowy przedostał się nawodniony grunt spod tunelu drogowego Wisłostrady, co wymusiło wstrzymanie na dłuższy czas budowy tej stacji. Ostatnio wykonawca nadrabiał czas, wysyłając na Powiśle maksymalne siły – 450 pracowników. Nie udało się jednak nadgonić wszystkich zaległości.

Wciąż brakuje paneli i części instalacji, na peronie rozstawione są rusztowania. – Do zrobienia pozostają m.in. ostatnie elementy elewacyjne przestrzeni podschodowej, podłączenie oświetlenia (teraz podłączone jest w ok. 60%), dokończenie dźwiękowego systemu ostrzegania, instalacja sufitów podwieszanych i malowanie stropu pod tunelem Wisłostrady – mówi Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy wykonawcy, firmy AGP Metro. Przed zgłoszeniem zakończenia inwestycji wykonawca musi też odbyć jeszcze ok. 10 godzin jazd próbnych na odcinku od stacji C-12 Nowy Świat do stacji C-14 Stadion.


fot. WU

Termin zakończenia prac mija jutro (30 września) – prawie pięć lata po zawarciu umowy na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra. Metro Warszawskie zapowiedziało, że nie odbierze centralnego odcinka bez stacji Powiśle. – To generalny wykonawca zgłasza gotowość do odbioru. My zamówiliśmy funkcjonujące metro. Jeżeli w wyniku odbioru są stwierdzone wady istotne, które uniemożliwiają korzystanie z przedmiotu zamówienia, to w dniu stwierdzenia tego faktu są naliczane kary – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego. Jak dodaje, jeden dzień kary to 0,1% od 4 mld zł. – Wykonawca zdaje sobie sprawę o jakich wartościach i wielkościach rozmawiamy – mówi Lejk.

Wszystko wskazuje na to, że wykonawca zyska trochę czasu. W ciągu pierwszych siedmiu dni ustalany jest harmonogram odbiorów wewnętrznych, na których przeprowadzenie Metro ma kolejne 30 dni. – Wykonawca będzie dokładnie wiedział, kiedy komisja pojawi się na poszczególnych stacjach – mówi Jerzy Lejk. W harmonogramie Powiśle może być zatem odbierane w ostatniej kolejności. – Liczę się z tym, że 30 września dostaniemy zgłoszenie gotowości odbioru. Pierwszym „sprawdzam” będzie zwołanie komisji oddania ulicy Świętokrzyskiej – od Karolkowej do Nowego Światu i ulicy Sokolej do Zamoyskiego – mówi Lejk. Komisja zostanie zwołana na godz. 20 – tak, żeby ulicę włączyć do ruchu wieczorem.


fot. WU

Po odbiorach wewnętrznych na teren budowy wkraczają służby zewnętrzne – Straż Pożarna, Sanepid, Inspekcja Pracy i Nadzór Budowlany. Jak wyjaśnia prezes Metra, Jerzy Lejk, doświadczenia z I linii pokazują, że cały proces do uzyskania pozwolenia na użytkowanie potrwać może od 30 do 60 dni. – Choć jeszcze nikt nie odbierał siedmiu kilometrów nowej linii na raz, wybudowanej wg nowej technologii, z nowymi systemami łączności i sterowania, z nowym taborem itd. To ogromna infrastruktura – zaznacza Jerzy Lejk. Pasażerowie mają skorzystać z metra w tym roku. Według naszych informacji nastąpi to najwcześniej pod koniec listopada br.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5