Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro w Kijowie schronieniem dla blisko 15 tys. osób – w tym 84 niemowląt

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-03-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Metro w Kijowie schronieniem dla blisko 15 tys. osób – w tym 84 niemowląt
fot. Metro w Kijowie
Kijowskie Metro i komunikacja naziemna w stolicy Ukrainy przewożą pasażerów w ograniczonym zakresie. Podziemne stacje metra przez całą dobę spełniają się w innej roli, dając schronienie dla 15 tysięcy mieszkańców Kijowa, w tym niemowląt i dzieci.

Metro w Kijowie jeździ obecnie w godz. 8-19. Ruch pociągów odbywa się w ograniczonym zakresie. Na czerwonej linii pociągi jeżdżą od stacji Szulawska do stacji Uniwersytet. Na niebieskiej linii pociągi kursują od stacji Teremki do stacji Herojiw Dnipra bez zatrzymywania się na stacjach przesiadkowych Majdan Nezałeżnosti i Płoszcza Lwa Tołstoho. Na zielonej linii pociągi kursują od stacji Syreć do stacji Wydubyczi oraz od stacji Sławutycz do stacji Czerwonyj chutir. Pociągi nie zatrzymują się na stacjach Zołoti worota, Pałac sportu i Kłowśka. Oba metromosty są zamknięte, nie ma możliwości przesiadki między liniami. Pociągi kursują co ok. 40 minut.

W ograniczonym zakresie funkcjonuje też transport naziemny. Wg stanu na 3 marca jeżdżą linie autobusowe 21, 73, 101, 103, 51, 55, 115, 114, 69, 90, 22, 91, 118, choć często na zmienionych trasach. Przejazd między lewym a prawym brzegiem Dniepru możliwy jest wyłącznie rzez mosty Południowy i Darnicki. Trolejbusy jeżdżą wyłącznie na trasie od stacji metra Wasylkiwśka do ul. Smołycza. Kursują też wybrane linie tramwajowe na lewym brzegu – 2, 8K, 22K, 29K, 33A. Na prawym brzegu tramwaje kursują na trasie zajezdnia Podilske – Kontraktowa płoszcza.

W godz. 20-7 obowiązuje godzina policyjna. Podziemne stacje metra są otwarte całą dobę, pełniąc rolę schronów. – Na stacjach są zapewnione woda, łazienki, żywność i, jeśli to możliwe, lekarstwa. Wiele osób nie ma dokąd pójść. Kilka metrów podłogi i koc stał się ich jedynym domem. To tysiące ludzi. To nie przesada – teraz pod ziemią mamy do 15 tysięcy mieszkańców Kijowa – mówi Wiktor Brahinski, szef kijowskiego metra. Dokładnie, jak podaje Kijów, pod ziemią przebywa 14 553 mieszkańców. Liczba ta obejmuje 84 niemowlęta oraz 413 dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Jak dodaje dyrektor metra, infrastruktura może pomieścić maksymalnie 100 tys. mieszkańców. – Nasz personel jest wyczerpany, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby uratować życie niewinnych cywilów – zapewnia Brahinski. Apeluje jednocześnie o przynoszenie ciepłych ubrań, jedzenia oraz wzajemnie wspieranie się – w tym zwłaszcza kobiet z małymi dziećmi i osób starszych.

Kijów posiada trzy linie metra o łącznej długości blisko 70 km. Funkcjonują 52 stacje metra. Pierwszą linię otwarto w 1960 r. – był to trzeci system w całym Związku Radzieckim. Z uwagi na ukształtowanie terenu, ale i względy strategiczne stolica Ukrainy może poszczycić się stacjami umieszczonymi dość głęboko pod ziemią. Tu znajduje się najgłębsza stacja metra na świecie – Arsenalna – której perony znajdują się 105,5 m pod ziemią.


Organizacja ruchu pociągów od 28 lutego, mat. Metro Kijowskie
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Przestrzeń

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Witold Urbanowicz 08 maja 2023

Wojna a energetyka: Nie ma odwrotu od „zielonego” kursu

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Przestrzeń

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Witold Urbanowicz 08 maja 2023

Wojna a energetyka: Nie ma odwrotu od „zielonego” kursu

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5