Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro ujednolica komunikaty. Co z Jasieńskim?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-03-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Metro ujednolica komunikaty. Co z Jasieńskim?
fot. WU
Od dawna podnoszone są głosy na temat „kakofonii głosów” w pociągach linii M1. Zarząd Transportu Miejskiego zwracał na to uwagę już jesienią. Metro Warszawskie zaczęło porządkować zapowiedzi teraz, po otwarciu linii M2. Czy docelowo z pociągów zniknie głos Ksawerego Jasieńskiego?

Jeszcze zanim otwarto II linię metra podnoszone były głosy na temat bałaganu z zapowiedziami w metrze. W pociągach usłyszeć można było trzy głosy – lektora Ksawerego Jasieńskiego o następnej stacji, dziennikarza Jakuba Sity po polsku i angielsku o przesiadkach na kolej, syntezatora mowy o stronie wysiadania w składach Inspiro w drętwych komunikatach „Proszę wysiąść na lewo/ prawo”. Sporo krytyki zbierały zwłaszcza angielskie komunikaty oraz treść i forma zapowiedzi o stronie wysiadania. Po otwarciu nowej linii usłyszeć można było już pięć, a w niektórych składach sześć głosów.

Na problemy związane z komunikatami zwracał uwagę Zarząd Transportu Miejskiego. – Działania w celu uporządkowania „kakofonii głosów” na linii M1 zostały już podjęte jesienią ub. roku. Wówczas przygotowaliśmy i przekazaliśmy do Metra Warszawskiego nowe treści zapowiedzi o przesiadkach czy stronie wysiadania. Odpowiedzi, dlaczego pliki nie zostały jeszcze zaimplementowane do pojazdów, należy szukać w MW – mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM-u.

Nie zdecydowano się na nagranie nowych zapowiedzi przez Ksawerego Jasieńskiego. Jego wcześniejsze komunikaty, nadawane od 1998 r., są bardzo dobrze przyjmowane przez pasażerów i cieszą się niemal kultowością. – Współpraca z p. Jasieńskim była w rękach Metra Warszawskiego. Z uwagi na wiek lektora oraz zmianę barwy głosu, spółka nie sugerowała dalszego korzystania z jego usług. Wobec powyższego ZTM zlecił nagranie komunikatów panu Knapikowi, z którym mamy stałą umowę. Dodatkowo opracowaliśmy nowe nagrania komunikatów anglojęzycznych z wykorzystaniem native speakera – brzmienie tych komunikatów musi być profesjonalne – wyjaśnia Krajnow.

Metro Warszawskie zabrało się za porządkowanie komunikatów kilka dni po otwarciu linii M2. – Aktualnie testujemy treści komunikatów, które następnie zostaną ujednolicone dla całej I linii metra. Docelowo komunikaty będą wygłaszane przez jednego lub dwóch lektorów (dla języka polskiego i angielskiego) – jeszcze nie wiadomo kto dokładnie będzie te komunikaty wygłaszał – zapowiada Cyryl Wojewódzki z działu rzecznika prasowego Metra Warszawskiego. Cały proces z uwagi na konieczność ściągania pociągów z linii jest rozciągnięty w czasie.

Czy porządkowanie komunikatów oznacza, że z pociągów zniknie dobrze przyjęty głos Ksawerego Jasieńskiego, który zapowiada stacje od 1998 r.? – Istnieje taka możliwość, ale to cały czas jest rozpatrywane przez Służbę Taboru – mówi Wojewódzki. Na szczęście raczej nie grożą nam komunikaty czytane przez syntezator. – Syntezator jest ostatecznością, raczej będzie to lektor polski i angielski (native speaker) – mówi Cyryl Wojewódzki.

W tej chwili zaczęto łączyć też zapowiedź o przesiadce na M2 z komunikatem o następnej stacji (wcześniej w części składów było to wgrane jako komunikat specjalny i każdorazowo zapowiedź musieli puszczać maszyniści – w efekcie komunikaty były puszczane w różnych momentach przejazdu albo w ogóle). – Aktualnie w trakcie cyklicznych przeglądów wgrywany jest automatyczny komunikat i powinien działać we wszystkich składach w najbliższych tygodniach – mówi Cyryl Wojewódzki.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Przestrzeń

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Witold Urbanowicz 13 sierpnia 2023

W warszawskim metrze pojawi się biblioteka publiczna

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Przestrzeń

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Witold Urbanowicz 13 sierpnia 2023

W warszawskim metrze pojawi się biblioteka publiczna

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5