Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro tłumnie odwiedzane. Nowa linia impulsem dla rozwoju

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-03-08 12:22
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro tłumnie odwiedzane. Nowa linia impulsem dla rozwoju
fot. Martyn Janduła
Nowo otwarta II linia metra cieszy się dużym zainteresowaniem warszawiaków. Prezydent Warszawy zapowiada, że w określonych sytuacjach też będzie korzystać z nowej linii. – Wreszcie mam jakąś linię, do której mogę dojechać SKM-ką – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Warszawiacy tłumnie przyszli przejechać się II linią i zobaczyć nowe stacje. Dzisiaj – z okazji otwarcia II linii metra – bramki są otwarte i nie trzeba kasować biletów. – Myślę, że to wyjątkowy dzień, dlatego przejazdy są bezpłatne – żeby warszawiacy, którzy normalnie nie jeżdżą metrem lub nie mają karty miejskiej, mogli zobaczyć metro – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Każda następna przeprawa pomaga. To na pewno skróci czas przejazdu. Nie ma takiego połączenia, które zapewniałoby w 13 minut połączenie Woli z Pragą – dodaje prezydent.

Gronkiewicz-Waltz odniosła się też do zastrzeżeń dot. opóźnień w realizacji inwestycji, a zwłaszcza otwarcia II linii metra na mistrzostwa Euro 2012. – To był zupełne inny przetarg, oszczędziłam pieniądze podatników – ok. 2,5 mld zł. Przy koszcie 6 mld zł Unia by nam nie dofinansowała inwestycji. Trzeba było przetarg powtórzyć – przypomina prezydent.

Jak wskazuje, sieć metra planowano już przed wojną. – Tę linię – z Woli na Pragę – planowano już w 1938 r. Wreszcie, dzięki środkom unijnym, udało nam się tę linię zrobić. Metro jest, metro będzie – mówi prezydent. Budowa nie przebiegała jednak bezproblemowo. – Warszawa podziemna jest pełna niespodzianek – było 600 niewybuchów, z czego jeden ważył pół tony, nie mówiąc już o bardzo trudnej budowie geologicznej – mówi Gronkiewicz-Waltz.

 
fot. Martyn Janduła

Zdaniem prezydent nowa linia będzie dużym impulsem rozwoju dla miasta. – To już widać na Woli, gdzie powstaje dużo biurowców – głównie dlatego, że trzy lata temu zaczęto budowę. Nowa linia będzie miała duże znaczenie dla Pragi, wiążę z tym duże nadzieje, zwłaszcza jak dobudujemy kolejne stacje. Oczywiście to wszystko w czasie się rozciąga – mówi prezydent.

W tej chwili toczy się przetarg na przedłużenie II linii o trzy stację w każdą stronę. – Chcielibyśmy zacząć je budować w 2016 r. Teraz jest ogłoszony przetarg, będziemy go w połowie roku, w okolicach czerwca, rozstrzygać – mówi Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem protesty mieszkańców na Woli nie zatrzymają budowy. – Staramy się rozmawiać z mieszkańcami, mam nadzieję, że część obaw rozwialiśmy – wskazuje prezydent.

Hanna Gronkiewicz-Waltz była też pytana o to, czy będzie korzystać z II linii. – Myślę, że w określonych sytuacjach tak. Wreszcie mam jakąś linię, do której mogę dojechać SKM-ką – mówi Gronkiewicz-Waltz, która do ratusza dojeżdża z Wawra.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane

Przestrzeń

Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane

Witold Urbanowicz 31 marca 2016

Wszystkie grzechy II linii metra

Przestrzeń

Wszystkie grzechy II linii metra

Witold Urbanowicz 13 marca 2016

Metro wyrusza na Targówek. Umowa na budowę podpisana

Przestrzeń

Metro wyrusza na Targówek. Umowa na budowę podpisana

Witold Urbanowicz 11 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5