Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Metro: Strefy bramek biletowych na 12 stacjach I linii do przebudowy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-06-22 14:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro: Strefy bramek biletowych na 12 stacjach I linii do przebudowy
fot. MJ
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie rozpisał przetarg na przebudowę stref bramek biletowych na dwunastu stacjach I linii. Po zrealizowaniu całego zamówienia już wszystkie stacje będą wyposażone w szersze bramki automatyczne dla osób z większym bagażem czy niepełno sprawnościami, wyższe wygrodzenia i nowe wyjścia awaryjne. Nadal jednak – pomimo tych sporych inwestycji – do zapewnienia szczelności systemu bramkowego w wydaniu warszawskim będzie daleko.

Przedmiotem zamówienia jest przebudowa strefy bramek biletowych na stacjach A6 Służew, A7 Wilanowska, A8 Wierzbno, A9 Racławicka, A10 Pole Mokotowskie, A11 Politechnika, A14 Świętokrzyska, A15 Ratusz Arsenał, A17 Dworzec Gdański, A18 Plac Wilsona. Jako opcję przewidziano realizację inwestycji na stacji A13 Centrum oraz na głowicy północnej stacji A23 Młociny. W miejscu dotychczasowych szklanych przegrodzeń i wyjść awaryjnych pojawią się nowe szersze bramki automatyczne oraz bramki ewakuacyjne. Termin składania ofert mija 6 lipca. Jednym kryterium wyboru wykonawcy jest cena. Na realizację przeznaczono osiem miesięcy.

Szersze bramki automatyczne będą działać w trybie dwustronnym. Urządzenia będą czytały bilety z paskiem magnetycznym, zakodowane na karcie zbliżeniowej oraz w kodzie 2D (QR code). Będą mogły z nich więc korzystać osoby posiadające bilet zakodowany na telefonie bądź bilet pojazdowy. Bramki mają otwierać się samoczynnie po wykryciu pasażera opuszczającego stację metra. Bramki ewakuacyjne będą otwierane od strony stacji i wyposażone w system samozamykający. Zainstalowane zostaną wyższe szklane wygrodzenia. Na stacji Centrum w głowicy południowej przewidziano budowę nowych wyjść ewakuacyjnych w ścianach bocznych pawilonów wejściowych. Na stacji Ratusz szerszą bramkę automatyczną w obciążonej głowicy południowej przewidziano jedynie w łączniku od strony pasażu handlowego.

Po zrealizowaniu tego zamówienia – wraz z wykorzystaniem opcji – już wszystkie stacje będą miały przebudowane strefy bramek. Celem inwestycji jest „uszczelnienie” systemu bramkowego. Kilka lat temu radni z ZTM dopuścili korzystanie z wyjść awaryjnych m.in. przez osoby z większym bagażem, rowerem, wózkami i niepełnosprawnościami. Nikt jednak tego nie weryfikuje i bramki awaryjne są w praktyce otwarte przez cały czas – na niektórych stacjach nawet 60% pasażerów omija istniejące bramki. Inwestycje nie przyczynią się jednak do skutecznego uszczelnienia funkcjonujących w Warszawie stref biletowych – poza bramkami znajdują się windy, kołowrotki z łatwością można wyminąć, a do tego ZTM udostępnia bezpłatne wejściówki do otwierania przejść.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Bramki w metrze sprawdzone. Działają dobrze

Komunikacja

Warszawa. Bramki w metrze sprawdzone. Działają dobrze

Jakub Dybalski 24 sierpnia 2017

Metro: Przebudowa bramek biletowych nadal droga

Przestrzeń

Metro: Przebudowa bramek biletowych nadal droga

Witold Urbanowicz 20 czerwca 2017

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5