Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro: Stacja Powstańców Śląskich z poprawionymi wyjściami. Na wszystkie strony

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-05-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Metro: Stacja Powstańców Śląskich z poprawionymi wyjściami. Na wszystkie strony
mat. prasowe
Komitet sterujący, zajmującymi się kwestiami budowy II linii metra, podjął decyzję o przesunięciu stacji C4 Powstańców Śląskich na zachód z wyjściami na wszystkie narożniki skrzyżowania. Jej poprzednia lokalizacja była mocno krytykowana, bowiem przewidziano wyjścia tylko po jednej, mniej obleganej stronie skrzyżowania i ulicy Górczewskiej.

W lutym Metro Warszawskie rozstrzygnęło konkurs na koncepcje architektoniczno-budowlane dla dwóch stacji na Woli i Bemowie, które miały powstać w drugim etapie rozbudowy II linii metra. Wtedy okazało się, że stacja końcowa C4 Powstańców Śląskich, która ma szansę przyciągnąć sporo pasażerów, ma dosyć niewygodną lokalizację.

Konsorcjum Metroprojektu i AMC Chołdzyński, które wygrało konkurs, zaproponowało stację z wyjściami tylko po wschodnio-południowej stronie skrzyżowania Powstańców Śląskich i Górczewskiej, czyli pod bemowskim ratuszem. Nie przewidziano wyjść na pozostałe narożniki skrzyżowania, przystanki tramwajowe czy drugą stronę Górczewskiej, gdzie koncentruje się zabudowa mieszkaniowa. Stacja w takim kształcie byłaby niefunkcjonalna i powielałaby wcześniejsze błędy w lokalizacji innych stacji warszawskiego metra, gdzie wygoda pasażerów schodziła na dalszy plan.

Co naturalne, pomysł ten spotkał się z krytyką mieszkańców, mediów i aktywistów. Urzędnicy zapewniali jednak, że inaczej stacji zlokalizować się nie dało. Na przeszkodzie stał m.in. kolektor ściekowy w rejonie skrzyżowania, to jednak nie jedyne uwarunkowanie wpływające na taką, a nie inną lokalizację. – Konkurs na wybór koncepcji architektonicznej ogłoszony został w czasie, gdy obowiązywał (i obowiązuje nadal) aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni dla rejonu Centrum Bolkowska, który uniemożliwia lokalizację wyjść na wszystkich narożnikach skrzyżowania i to było uwarunkowanie, które każdy uczestnik konkursu musiał brać pod uwagę – wyjaśnia Tomasz Kunert z Biura Marketingu Miasta.

Ostatecznie wiceprezydent Jacek Wojciechowicz poinformował o zleceniu analiz, czy można poprawić lokalizację stacji – z pozytywnym efektem dla mieszkańców. – Dziś komitet sterujący dot. budowy II lini metra podjął decyzję odnośnie usytuowania stacji na skrzyżowaniu Górczewska – Powstańców Śląskich. Stacja będzie przesunięta na zachód, ale tak, by nie trzeba było rozkopywać skrzyżowania i przekładać kolektora kanalizacyjnego o średnicy 2 metrów. Jednocześnie zostaną wykonane wejścia do stacji na wszystkich czterech narożnikach skrzyżowania – poinformował dzisiaj Wojciechowicz.

Stacja zostanie zrealizowana w drugim etapie rozbudowy II linii metra, po 2019 r. Niewykluczone jednak, że w pakiecie z kolejnym odcinkiem – trzema stacjami w kierunku Połczyńskiej. – Została podjęta decyzja kierunkowa co do dalszej rozbudowy, łącznie ze stacją techniczno-postojową Mory. To bardzo ważna dla nas decyzja ze względu na obowiązki wynikające z właściwego utrzymania taboru – mówił niedawno Jerzy Lejk, prezes Metra.


Pierwotna lokalizacja stacji
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5