Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro: Skoda dostarczy nowe pociągi. To ostateczne

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-10-08 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro: Skoda dostarczy nowe pociągi. To ostateczne
fot. WU
Sąd rozstrzygnął spór o dostawy do 45 pociągów dla warszawskiego metra i ostatecznie oddalił wszelkie skargi. Oznacza to, że w mocy pozostaje wybór Skody jako dostawcy nowych pojazdów. – Rozpoczynamy proces zmierzający do podpisania umowy – mówi Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

Metro Warszawskie rozstrzygnęło przetarg na dostawy do 45 nowych pociągów w czerwcu zeszłego roku. Wygrała go Skoda, która zaoferowała 1,308 mld zł netto, pokonując cztery inne firmy. Od wyniku odwołali się konkurenci, którzy zarzucili czeskiemu producentowi złożenie nierealnej oferty, m.in. w zakresie okresów międzyprzeglądowych (o odwołaniach pisaliśmy tutaj i tutaj). Opinia biegłego była jednak niejednoznaczna i w grudniu Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołania.

W styczniu tego roku od orzeczenia KIO odwołali się najważniejsi w tym przetargu konkurenci Skody, czyli Stadler i Siemens Mobility. W I połowie czerwca odbyła się pierwsza rozprawa w Sądzie Okręgowym. Sąd wysłuchał stanowisk stron i wyznaczył na 5 lipca kolejny termin. Niestety, do posiedzenia nie doszło z uwagi na chorobę sędziego.

Sprawa została jednak ostatecznie rozstrzygnięta  na dzisiejszym posiedzeniu. – Sąd oddalił skargi od wyroku KIO w sprawie przetargu na zakup taboru. Rozpoczynamy proces zmierzający do podpisania umowy – mówi Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego. Wizualizacja z koncepcją pociągu tutaj.

Na realizację całego zamówienia przewidziano 53 miesiące. Pierwszy pociąg, zgodnie z przetargiem, powinien zostać dostarczony w ciągu 20 miesięcy od zawarcia umowy. Przekazanie terminowego świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu powinno nastąpić do końca 23 miesiąca od dnia podpisania umowy. Dodatkowo w ciągu 30 miesięcy od daty podpisania umowy Metro Warszawskie będzie mogło podjąć decyzję o rozszerzeniu zamówienia o kolejne 8 składów.

Komentarz Adriana Furgalskiego, wiceprezesa ZDG TOR:

Dzisiejsze orzeczenie jest kolejnym dowodem na to jak atrakcyjny jest rynek pojazdów szynowych.

Dla Hyundaia czy Skody ekspansja zagraniczna jest istotnym czynnikiem napędzającym wzrost całej gospodarki. Dzięki temu tworzone są wysokopłatne miejsca pracy w obszarach decydujących o jej konkurencyjności. Taką strategię z powodzeniem realizują właśnie nasi południowi sąsiedzi. Skoda Transportation dostarczyła swoje pojazdy już do ponad 50 krajów, w tym i do Polski.

To oczywiste, że taka ekspansja wymaga kapitału i odpowiedniego wsparcia i promocji ze strony państwa. Polscy producenci cierpią zwłaszcza na niedobór kapitału. Newag pozyskał go z giełdy. Dla Pesy takim wsparciem ma stać się zaangażowanie udziałowca jakim stał się PFR, natomiast żeby firma mogła zwiększać innowacje i port folio swoich produktów , choćby po to by mocniej wejść na zagraniczne rynki, potrzebne jest większe zaangażowanie kapitałowe.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Skoda pokazuje koncepcję pociągu metra dla Warszawy

Przestrzeń

Skoda pokazuje koncepcję pociągu metra dla Warszawy

Witold Urbanowicz 10 października 2019

Sąd zajmie się pociągami metra we wrześniu? Problem z Trako

Prawo & Finanse

Sąd zajmie się pociągami metra we wrześniu? Problem z Trako

Witold Urbanowicz 22 sierpnia 2019

Impas ws. nowych pociągów metra. Sąd chory

Prawo & Finanse

Impas ws. nowych pociągów metra. Sąd chory

Witold Urbanowicz 23 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5