Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro: Ruszają testy listew. Pasażerowie nie będą sobie już łamać nóg?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-08-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Metro: Ruszają testy listew. Pasażerowie nie będą sobie już łamać nóg?
fot. WU
Warszawski ZTM, wspólnie z ursynowskim Urzędem Dzielnicy, rozpoczyna testy nowych listew prowadzących dla osób niewidomych na stacjach Kabaty i Imielin. To odpowiedź na liczne zastrzeżenia co do funkcjonalności obecnych rozwiązań, które zwłaszcza przy niekorzystnej pogodzie grożą wypadkami.

Jak pisaliśmy, jest dużo zastrzeżeń dla linii prowadzących, które mają ułatwiać poruszanie się osobom z dysfunkcjami wzroku na stacjach metra. Choć potrzebne, to przyjęte rozwiązania w postaci metalowych listew mogą powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów, zwłaszcza w porze opadów deszczu bądź śniegu. W kontakcie z mokrą nawierzchnią buta metalowe listwy stają się śliskie i grożą upadkiem. Ponadto listwy są nietrwałe i często odchodzą od podłoża. W metrze dochodziło już z tego powodu do poważnych wypadków wymagających przyjazdu pogotowia i hospitalizacji (złamania, wybite zęby).

Przez długi czas ZTM nie widział problemu, przekonując, że zastosowane rozwiązania są zgodne z normami (przy czym przepisy nie nakazują montażu akurat metalowych listew). Ostatecznie jednak, pod naporem krytyki, urzędnicy ugięli się i na dwóch stacjach południowego odcinka są testowane nowe rozwiązania.

Na antresoli stacji Kabaty wymieniono nieco ponad 117 m listew, a na Imielinie blisko 73 m prowadnic. Różnią się one wzorem żłobień. Pilotaż prowadzony jest we współprac z Urzędem Dzielnicy Ursynów. Pasażerowie na stronie dzielnicy mogą wskazać, które rozwiązanie jest lepsze.

Na bazie złych doświadczeń z metalowymi listwami prowadzącymi urzędnicy postanowili zastosować zupełnie rozwiązania na nowo budowanych stacjach II linii. Pojawią się tam znacznie trwalsze ryflowane płyty kamienne.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5