Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Metro rozpoczyna wymianę ok. 3 km szyn na I linii

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-05-23 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro rozpoczyna wymianę ok. 3 km szyn na I linii
fot. Metro Warszawskie
Metro Warszawskie podpisało umowę z firmą, która wymieni 2850 m szyn na I linii. Prace będą prowadzone w porze nocnej. Choć zamknięć nie przewidziano, pasażerowie muszą liczyć się z wydłużeniem czasu przejazdu w czasie robót. Pierwsze zasadnicze prace ruszają w nocy z 23 na 24 maja.

Metro Warszawskie przystępuje do wymiany kolejnych odcinków szyn na I linii. Spółka podpisała 11 maja umowę z firmą Tor-Kar-Sson, która wykona prace za nieco ponad 2,4 mln zł netto. – Prace przygotowawcze już trwają. Na terenie STP Kabaty przygotowywane są poszczególne odcinki nowych szyn. W obecnym tygodniu rozpoczęto wwożenie szyn do tunelu i rozkładanie ich w lokalizacjach przewidzianych wymian – informuje Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

W sumie do wymiany przewidziano 2850 m szyn. W torze nr 1 w kierunku Młocin zaplanowano prace na szlaku pomiędzy stacjami Wilanowska i Wierzbno, na szlaku pomiędzy stacjami Racławicka i Pole Mokotowskie, na stacji Politechnika, na szlaku pomiędzy stacjami Centrum i Świętokrzyska oraz na stacji Dworzec Gdański. W torze nr 2 w kierunku Kabat prace zaplanowano natomiast na szlaku pomiędzy stacjami Imielin i Stokłosy, na szlaku pomiędzy stacjami Stokłosy i Ursynów, na stacji Ursynów, na szlaku pomiędzy stacjami Pole Mokotowskie i Politechnika, na szlaku pomiędzy stacjami Centrum i Świętokrzyska oraz na szlaku pomiędzy stacjami Ratusz Arsenał i Dworzec Gdański.

Zasadnicze prace będą prowadzone w przerwie nocnej, w czasie trzygodzinnego wyłączenia napięcia. – Proces wymiany szyn w warunkach metra przy bardzo krótkim czasie dostępnym do prowadzenia prac jest pod względem technicznym i logistycznym bardzo trudnym wyzwaniem. Metro Warszawskie i wykonawca dokładają wszelkich starań, by nie dopuścić do wstrzymania ruchu pociągów. Prace są zaplanowane i będą realizowane w taki sposób aby zminimalizować uciążliwości z tytułu ich prowadzenia – zapewnia Bartoń.

W pierwszej kolejności w nocy z 23 na 24 maja rozpocznie się wymiana szyn między stacjami Stokłosy i Ursynów w torze nr 2. – Jedynymi przewidzianymi utrudnieniami będą wprowadzane tymczasowe ograniczenia prędkości w lokalizacjach wymian. Z uwagi na stosunkowo bardzo krótki czas przerwy nocnej, podczas której można wykonywać prace, a także ze względu na proces technologiczny spawania termitowego nie jest możliwe dokonanie wymiany szyny i połączenia jej w torze z wykonaniem spoiny. W takim przypadku stosuje się złącza tymczasowe, które z uwagi na bezpieczeństwo wymuszają wprowadzenia ograniczenia prędkości. Po ułożeniu nowych szyn tor musi zostać wstępnie wyregulowany, tak aby umożliwić przywrócenie ruchu pasażerskiego – wyjaśnia Anna Bartoń.

Ograniczenia prędkości mogą powodować wydłużenie czasu przejazdu, co ma też wpływ na przepustowość. Prędkość pociągów będzie stopniowo podnoszona. Pełna prędkość rozkładowa zostanie przywrócona po wykonaniu niezbędnych regulacji toru. Wszelkie prace mają potrwać do połowy grudnia 2018 r. – Nie oznacza to jednak, że do tego czasu będą występowały utrudnienia. Prace będą prowadzone etapowo na poszczególnych odcinkach, aby jak najszybciej zdejmować ograniczenia prędkości – zapewnia Bartoń.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5