Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro rozbuduje Kabaty. Powstanie nowa hala dla pociągów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-10-01 14:09
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro rozbuduje Kabaty. Powstanie nowa hala dla pociągów
STP Kabatyfot. WU
Metro Warszawskie rozbuduje w ciągu roku Stację Techniczno-Postojową na Kabatach. Powstanie nowa elektrowozownia, która pomieści 14 pociągów oraz nowy magazyn materiałów chemicznych. Inwestycja, która będzie kosztować 61 mln zł, jest niezwykle ważna z uwagi na przygotowania do przedłużenia II linii.

Metro Warszawskie rozstrzygnęło przetarg na rozbudowę Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach. Zakres prac przewiduje budowę hali postojowej taboru metra (obiekt nr 6). Jednokondygnacyjny obiekt o powierzchni 0,96 ha pomieści 14 składów. W przybudówce znajdą się m.in. dyspozytornia, rozdzielnia trakcyjno-energetyczna, pomieszczenie socjalne, magazyn. Oprócz tego powstanie nowy magazyn materiałów chemicznych (obiekt nr 13a). – Przejmie on funkcję, którą dotychczas spełniał obiekt nr 13 (magazyn materiałów łatwopalnych), przeznaczony do rozbiórki. Przechowywane w nim będą m.in. smary, oleje, rozpuszczalniki, zmywacze oraz inne materiały chemiczne – informuje Cyryl Wojewódzki z biura prasowego Metra Warszawskiego. Ponadto dostosowane zostaną układy torowy i drogowy – powstanie 3440 m nowego toru i 330 m nowych dróg.

Inwestycję za 61 mln zł brutto prowadzić ma firma Tor-Kar-Sson. – Wysłaliśmy już zaproszenie do podpisania umowy. Przewidywany przez Biuro Zamówień Publicznych termin zawarcia umowy to 9.10.2015 r. – mówi Cyryl Wojewódzki. Wykonawca będzie miał następnie 368 dni na zrealizowanie wszystkich prac. W ciągu pierwszych dni będzie zobowiązany do przejęcia i zabezpieczenia terenu budowy.

Warto przypomnieć, że losy przetargu, ogłoszonego jeszcze w zeszłym roku, są zawiłe. W lutym wybrano ofertę firmy MAR-BUD Budownictwo. W związku jednak z odwołaniem firmy Tor-Karr-Sson do Krajowej Izby Odwoławczej, Metro unieważniło wybór oferty. W marcu spółka ponownie wybrała ofertę złożoną przez MAR-BUD. Po raz kolejny wpłynęło odwołanie do KIO, która nakazała ponowną ocenę ofert. W czerwcu spółka unieważniła postępowanie, gdyż – jej zdaniem – żadna z dziewięciu złożonych ofert nie spełniała wymagań. W sierpniu nastąpił kolejny zwrot i po kolejnym odwołaniu do KIO i sądu Metro unieważniło… unieważnienie przetargu i wykluczenia części ofert. Kilka dni temu natomiast wybrano jednak ofertę Tor-Karr-Sson jako jedynej spełniającej kryteria.

Inwestycje są niezwykle ważne, gdyż odkąd dostarczono składy Inspiro spółce brakuje miejsca do obsługi pociągów (część z nich w oczekiwaniu na przeglądy czy remonty stoi zafoliowana pod chmurką). Otwarty w marcu centralny odcinek II linii metra nie ma własnego zaplecza i jest razem z I linią obsługiwany przez STP Kabaty. Sytuacja nie poprawi się po rozbudowie II linii o odcinki 3+3 (po trzy stacje w każdą ze stron), które będą wymagały dostaw dodatkowego taboru. Oddzielna zajezdnia może powstać w kolejnej fazie rozbudowy II linii – o ile zostanie rozwiązana kwestia dojazdu do obiektu. STP planowana jest dopiero na Morach, a metro dojeżdżać ma na razie, po zrealizowaniu przedłużeń, do stacji przy skrzyżowaniu Powstańców Śląskich i Górczewskiej. Do zajezdni brakować będzie więc jeszcze trzech stacji. Miasto skłania się więc do realizacji w tej fazie rozbudowy tunelu łącznikowego bez stacji pośrednich, które powstałyby później.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane

Przestrzeń

Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane

Witold Urbanowicz 31 marca 2016

Metro wyrusza na Targówek. Umowa na budowę podpisana

Przestrzeń

Metro wyrusza na Targówek. Umowa na budowę podpisana

Witold Urbanowicz 11 marca 2016

Metro. Komplet dokumentów dla odcinka wschodniego. Jutro umowa

Komunikacja

Metro. Komplet dokumentów dla odcinka wschodniego. Jutro umowa

Witold Urbanowicz 10 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5