Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro rezygnuje (na razie) z odgałęzienia II linii na Białołękę

Dalej Wstecz
Data publikacji:
17-04-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Metro rezygnuje (na razie) z odgałęzienia II linii na Białołękę
fot. WU
Projekt stacji C-19 Zacisze nie będzie wymagał konieczności uwzględnienia możliwości odgałęzienia II linii metra w kierunku Zielonej Białołęki. Metro Warszawskie rezygnuje z takiego wymogu w konkursie na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej dla dalszych odcinków tej linii.

Od końca zeszłego roku Metro Warszawskie prowadzi konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej kolejnych stacji II linii metra – trzech na Targówku i Bródnie oraz dwóch na Bemowie (tzw. odcinek 3+2). Miasto zamierza zrealizować je w ramach rozpoczętej perspektywy unijnej 2013-2020 – pociągi dojadą do ostatniej zaplanowanej stacji przy Rembielińskiej na odcinku wschodnio-północnym oraz do rejonu ratusza Bemowo i Powstańców Śląskich na odcinku zachodnim.

Bez odgałęzienia

Jednym z warunków konkursu było opracowanie takiej koncepcji stacji C-19 Zacisze, by jej konstrukcja umożliwiała w przyszłości odgałęzienia II linii metra w kierunku Białołęki. O takie odgięcie zabiegali radni tej dzielnicy. Ostatecznie miasto zdecydowało o zrealizowaniu II linii w pierwotnym kształcie do stacji przy Rembielińskiej z możliwością jej odgałęzienia, gdy zajdzie taka potrzeba, na Zieloną Białołękę. – Ewentualne odgałęzienie będzie dodatkowym elementem, a nie zamiast czegoś – Targówek ma metro pewne – wyjaśniał nam w zeszłym roku Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Teraz jednak Metro wykreśla warunek o przewidzeniu konstrukcji, umożliwiającej odgałęzienie II linii w kierunku Białołęki. – Zgodnie ze stanowiskiem zawartym w piśmie z dnia 23 marca 2015 roku Biuro Drogownictwa i Komunikacji dopuszcza wycofanie się z wymogu zapisanego w Regulaminie Konkursu o rozbudowie konstrukcji stacji C19 w kierunku Białołęki – informuje Cyryl Wojewódzki z biura rzecznika prasowego Metra Warszawskiego. Jak dodaje, na początku marca został złożony do Biura Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla II etapu odcinka wschodnio-północnego.

Problemem miejsce i czas


Jednym z problemów jest lokalizacja stacji C-19 Zacisze. – Pierwszym powodem wydaje się, że stacja jest najmniej przygotowana i adekwatna dla takiego odgałęzienia. Jest w gęstej zabudowie – wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik Urzędu Miasta. Przystanek zlokalizowany jest w sąsiedztwie domów jednorodzinnych w rejonie wąskiego pasa drogowego i realizacja przedstawionego w konkursie wymogu mogłaby oznaczać konieczność wyburzenia wielu nieruchomości prywatnych.

Miasto gonią też terminy związane z nową, rozpoczętą perspektywą unijną. – Musimy skupić się, żeby jak najlepiej wykorzystać dostępne fundusze. Dodatkowe projektowanie i uzyskiwanie kolejnych zgód wydłuża cały proces i czas inwestycji – przekonuje Milczarczyk.
Władze miasta nie skreślają jednak pomysłu ewentualnego odgałęzienia metra. – Temat nie upada. Będzie można do niego wrócić w zależności od tego, jak się rozwija i zaludnia Białołęka – mówi Bartosz Milczarczyk.

11 nowych stacji

Plany miasta zakładają, że II linia będzie rozbudowywana w rozpoczętej perspektywie finansowej w dwóch fazach. W pierwszej kolejności – do 2019 r. – mają powstać tzw. odcinki 3+3, czyli po trzy stacje w kierunku zachodnim i wschodnim. Pociągi dojadą do Księcia Janusza na Woli i Trockiej na Targówku. W tej chwili toczy się przetarg na wykonawców plac budowlanych. Następnie powstać mają właśnie tzw. odcinki 3+2, czyli trzy stacje na Targówku i Bródnie oraz dwie na Bemowie. Zwycięzca toczącego się konkursu zostanie zaproszony do negocjacji „z wolnej ręki” ws. wykonania projektów budowlanych. Po zrealizowaniu tych dwóch faz rozbudowy będzie brakować jedynie trzech stacji na odcinku zachodnim, w rejonie Chrzanowa i Połczyńskiej, a także Stacji Techniczno-Postojowej Mory. Brak tego oddzielnego zaplecza będzie stanowił spore wyzwanie w obsłudze rozbudowanej II linii metra.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Przestrzeń

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Witold Urbanowicz 13 sierpnia 2023

W warszawskim metrze pojawi się biblioteka publiczna

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Przestrzeń

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Witold Urbanowicz 13 sierpnia 2023

W warszawskim metrze pojawi się biblioteka publiczna

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5