Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro: Próbne zadymienie stacji Szwedzka (zdjęcia + video)

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-06-18 11:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro: Próbne zadymienie stacji Szwedzka (zdjęcia + video)
fot. WU
Metro: Próbne zadymienie stacji Szwedzka (zdjęcia + video)
Metro: Próbne zadymienie stacji Szwedzka (zdjęcia + video)
Metro: Próbne zadymienie stacji Szwedzka (zdjęcia + video)
Metro: Próbne zadymienie stacji Szwedzka (zdjęcia + video)
Metro: Próbne zadymienie stacji Szwedzka (zdjęcia + video)
Metro: Próbne zadymienie stacji Szwedzka (zdjęcia + video)
Dzisiaj (18 czerwca) stacja Szwedzka na ukończonym wschodnim-północnym odcinku II linii metra na Targówek została celowo zadymiona. Strażacy przeprowadzili widowiskową próbę działania systemów przeciwpożarowych i oddymiających.

Metro Warszawskie posiada już wszystkie opinie Straży Pożarnej i Sanepidu dla trzech nowych stacji w kierunku Targówka. Wkrótce spółka złoży ostatnie wnioski o pozwolenia na użytkowanie dla obiektów odcinka wschodniego-północnego II linii metra.

Na stacji Szwedzka zorganizowano specjalny pokaz system działania systemów przeciwpożarowych i oddymiających. Strażacy przeprowadzili próbne zadymienie stacji, by sprawdzić, czy wentylatory właściwie odprowadzają powietrze i czy wszystkie systemy działają w sposób prawidłowy.  

– Na początku stacja była w stanie, w jakim ją normalnie byśmy użytkowali jako pasażerowie. Następnie został uruchomiony system, który generował dym – naturalny, gorący, który układa się w ten sam sposób, jak w przypadku pożaru. Spowodował on uruchomienie systemu wykrywania dymu, który przekazuje sygnały do poszczególnych urządzeń, które w sposób automatyczny powodują pewną sekwencję zdarzeń – mówi Bogusław Majchrzak ze straży pożarnej. Jak dodaje, system o zagrożeniu jest automatycznie przekazywany do Straży. Pożarnej.

Na stacji uruchamia się dźwiękowy system ostrzegania, informujący o zagrożeniu i konieczności opuszczenia stacji. – W tym czasie stacja jest przygotowana do ewakuacji. Schody ruchome zatrzymują się i zmieniają swój bieg – zgodnie z kierunkiem ewakuacji. W tym samym czasie następuje załączenie się wentylatorów oddymiających i wyciągowych. Ukierunkowujemy dym w miejsce bezpiecznie – w tym przypadku w stronę tunelu, gdzie znajduje się wentylator wyciągowy, wyrzucający dym w sposób bezpieczny na zewnątrz. Dzięki temu pasażerowie w sposób bezpieczny mogą ewakuować się z peronu – mówi Majchrzak.W dalszej kolejności następuje wyłączenie zasilania. – Uruchamia się oświetlenie ewakuacyjne. Dzięki temu my, jako strażacy, możemy prowadzić działania. Wyłączenie prądu dotyczy tylko urządzeń, które nie są nam niezbędne w czasie działań ratowniczo-gaśniczych – wskazuje Bogusław Majchrzak. – Nasze działania polegają w strefie bezpiecznej, oddymionej na zlokalizowaniu ogniska pożaru, jego opanowania i jeśli jest potrzeba ewakuacji poszkodowanych – mówi przedstawiciel Straży.

Otwarcie trzech nowych stacji – Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka – jest perspektywą odległą. Choć Metro złożyło już ostatnie wnioski, to podległy wojewodzie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wyznaczył odległe terminy odbiorów. Przykładowo dla Targówka Mieszkaniowego – na I połowę sierpnia.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5