Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro podpisało umowę ze Skodą na 37 pociągów. Z opcją na osiem kolejnych

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-01-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Metro podpisało umowę ze Skodą na 37 pociągów. Z opcją na osiem kolejnych
mat. SkodaProjekt koncepcyjny pociągu metra dla Warszawy
Kończy się kilkuletnia epopeja przetargowa. Dziś Metro Warszawskie zawarło umowę z firmą Skoda na dostawy 37 sześciowagonowych pociągów metra z możliwością zwiększenia zamówienia o kolejne osiem składów. Pierwszy skład powinien dotrzeć do Warszawy jesienią 2021 r.

– Przez cały czas budujemy II linię metra. Dziś bardzo ważna uroczystość: finalizujemy największą umowę taborową w historii warszawskiego metra. Nie tylko cena grała rolę, ale także kwestia zużycia energii czy ekologii. To ważne przy rosnących kosztach – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

– Pamiętam Warszawę lat 70. i 80. XX w. Naprawdę, to było smutne miasto,  a dwa lata temu zastałem zupełnie inne miasto. Cieszę się, że Skoda Transportation – jedna z najpotężniejszych i najelpszych firm w Republice Czeskiej – wygrała ten przetarg. Mam nadzieję, że to pierwszy krok do wzmocniania współpracy gospodarczej i takich umów będzie więcej – mówi Ivan Jestrab, ambasador Czech.

– Przedmiotem przetargu są nowoczesne pociągi – wygodne dla pasażerów, ale i przyjazne dla środowiska i eksploatacji. Te pojazdy, które kupujemy, pozwalają na wydłużenie okresów międzyprzeglądowych do ponad 130 dni. Kontrakt jest ważny z punktu widzenia przyszłości przedsiębiorstwa: 15 pociągów potrzebujemy dla wydłużonej II linii, 22 pociągi są na podmianę za pociągi rosyjskie, natomiast dodatkowe osiem pociągów w ramach opcji pomyślanych jest o ewentualnym zwiększeniu częstotliwości – podkreśla Jerzy Lejk, prezes Metra.

– Jesteśmy na rynku od 160 lat. Produkujemy rożne pojazdy dla komunikacji miejskiej. Jesteśmy dumni, że będziemy partnerem dla Metra Warszawskiego. To konsorcjum między Skoda Transportation a Skoda Vagonka jest przygotowane do realizacji tego kontraktu – podkreśla Petr Brzezina, prezes zarządu Grupy Skoda Transportation.

Przetarg na dostawy do 45 nowych, jednoprzestrzennych składów metra został ogłoszony w maju 2017 r. W zamówieniu podstawowym przewidziano dostawy 37 fabrycznie nowych pociągów, czyli 222 wagony, w tym 74 z kabiną maszynisty. Opcja przewiduje natomiast dostawy dalszych ośmiu elektrycznych zespołów trakcyjnych, co przekłada się na 48 wagonów, w tym 16 z kabiną maszynisty.

Wykonawców zainteresowanych zamówieniem poznaliśmy jeszcze jesienią 2017 r. W sumie wystartowało pięć podmiotów, a najtańszą ofertę – opiewającą na kwotę 1,308 mld zł netto – złożyła Skoda. I to właśnie ten wykonawca w czerwcu 2018 r. został wskazany jako zwycięzca. Protesty konkurentów, którzy zarzucali Skodzie złożenie nierealnej oferty, m.in. w zakresie okresów międzyprzeglądowych, długo uniemożliwiały zakończenie całej procedury. W październiku 2019 r. sąd ostatecznie oddalił wszelkie odwołania, dzięki czemu stały się możliwe przygotowania do podpisania umowy.

Pierwszy pociąg powinien zostać dostarczony w ciągu 20 miesięcy. Oznacza to, że skład zjawi się w Warszawie na przełomie września i października 2021 r. Przekazanie terminowego świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu powinno nastąpić do końca 23 miesiąca od dnia podpisania umowy. W ciągu 30 miesięcy od daty podpisania umowy Metro Warszawskie będzie mogło podjąć decyzję o rozszerzeniu zamówienia o kolejnych 8 składów. Na realizację całego zamówienia przewidziano 53 miesiące.

Nowe składy kupowane są z myślą o obsłudze wydłużonej II linii metra i zastąpieniu pociągów rosyjskich na I linii. Dostawy pierwszych składów zbiegną się z kończeniem budowy dwóch odcinków II linii – wschodniego-północnego do stacji C21 Bródno i zachodniego do stacji C4 Bemowo (Powstańców Śląskich).
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro: Trwają uzgodnienia ze Skodą. Umowa na pociągi w styczniu?

Komunikacja

Metro: Skoda dostarczy nowe pociągi. To ostateczne

Przestrzeń

Metro: Skoda dostarczy nowe pociągi. To ostateczne

Witold Urbanowicz 08 października 2019

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro: Trwają uzgodnienia ze Skodą. Umowa na pociągi w styczniu?

Komunikacja

Metro: Skoda dostarczy nowe pociągi. To ostateczne

Przestrzeń

Metro: Skoda dostarczy nowe pociągi. To ostateczne

Witold Urbanowicz 08 października 2019

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5