Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro: Oficjalny pociąg na Bródnie. Przygotowania do otwarcia nowych stacji

Dalej Wstecz
Data publikacji:
02-09-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Zbliża się otwarcie trzech nowych stacji metra na odcinku-wschodnim II linii metra do stacji C21 Bródno. Dziś w godzinach popołudniowych odbył się pierwszy przejazd z władzami miasta i dziennikarzami na nowym, wschodnim-północnym odcinku II linii metra.

Pociąg przejechał ze stacji C21 Bródno do stacji C19 Zacisze. – Zakończyliśmy budowę bródnowskiego odcinka, za nami jazda próbna. Miejmy nadzieję, że pozwolenie na użytkowanie będziemy mieli w ciągu najbliższych dni i najdalej do końca miesiąca uda się otworzyć nowe stacje. Tylko 20 minut zajmie przejazd z Bródna do centrum. Na przykładzie Bemowa jak metro wiele zmienia – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Nieoficjalnie słychać, że stołeczny Ratusz przymierza się do otwarcia w któryś z weekendów – sobotę 17 albo 24 września. Oczywiście wpierw służby wojewody muszą wydać pozwolenie na użytkowanie dla nowych przystanków i tuneli. Na razie Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wizytował, w ramach kontroli obowiązkowej, jedną stację – przekazanie rezultatu kontroli spodziewane jest w przyszłym tygodniu.  

– Metro to bardzo istotny, najważniejszy element systemu komunikacyjnego. 150-tysięczne osiedle zyska szybki dojazd. Oczywiście skorzystają też mieszkańcy dzielnicy Białołęki, a także okolicznych gmin: Ząbek, Marek i Radzymina – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektor ZTM-u. 

Na północno-wschodnim odcinku metra o długości niemal 4 km powstają trzy stacje: C19 Zacisze pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną, C20 Kondratowicza przy skrzyżowaniu ulicy Malborskiej i Kondratowicza oraz C21 Bródno przy skrzyżowaniu ulicy Kondratowicza i Rembielińskiej. Za ostatnią stacją powstaje również komora torów odstawczych, która będzie służyła do zawracania i postoju pociągów, składająca się z 11 równoległych torów.

Prace wykonuje – zgodnie z umową zawartą we wrześniu 2018 r. – konsorcjum firm Gulermak i Astaldi za 1,398 mld zł. Pierwotnie roboty miały zakończyć się we wrześniu 2021 r., ale z uwagi przede wszystkim na pandemię zmieniono harmonogram – termin ten przesunięto na 24 sierpnia. Teraz trwają już odbiory.

Po otwarciu tego odcinka II linia będzie liczyła ok. 19 km długości, a pasażerowie będą korzystać z 18 stacji. Do zbudowania pozostaje jeszcze ostatni zachodni odcinek na Karolin, liczący 4 km i składający się z trzech stacji oraz zaplecza STP Karolin. Trwają kompletowanie pozwoleń oraz negocjacje ws. waloryzacji kontraktu – umowa, w formule projektuj i buduj, została zawarta jeszcze w 2018 r. Od tamtej pory znacząco zmieniły warunki rynkowe.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Przestrzeń

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Witold Urbanowicz 28 września 2022

Metro na Bródno ruszy w środę 28 września

Przestrzeń

Metro na Bródno ruszy w środę 28 września

Witold Urbanowicz 27 września 2022

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Przestrzeń

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Witold Urbanowicz 28 września 2022

Metro na Bródno ruszy w środę 28 września

Przestrzeń

Metro na Bródno ruszy w środę 28 września

Witold Urbanowicz 27 września 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5