Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro o oświadczeniu TDT: Zakaz chodzenia po schodach ruchomych to fikcja

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-10-31 11:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro o oświadczeniu TDT: Zakaz chodzenia po schodach ruchomych to fikcja
fot. WU
Transportowy Dozór Techniczny po awarii schodów na stacji metra Centrum wydał Metru Warszawskiemu szereg zaleceń. Wyraził też „kategoryczny sprzeciw” w sprawie zezwolenia na… chodzenie po schodach ruchomych. W odpowiedzi Metro Warszawskie podkreśla, że co roku TDT bada wszystkie schody ruchome. Uzyskują one dopuszczenia, pomimo że od ponad 20 lat eksploatacji metra pasażerowie także po nich chodzą. – Wprowadzanie tak kategorycznych regulacji dedykowanych specjalnie dla schodów w warszawskim metrze, bez możliwości egzekwowania to stwarzanie fikcji – podkreśla Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

Jak informowaliśmy, Transportowy Dozór Techniczny odniósł się do przyczyn poważnej awarii schodów ruchomych na stacji Centrum. Wśród przyczyn inspektorzy wskazują zmęczeniowe zużycie oraz bardzo intensywną eksploatację schodów, a także… kampanię Metra Warszawskiego zezwalającą na schodzenie po schodach. „W związku z licznymi awariami oraz wypadkami, które mają miejsce na schodach ruchomych zainstalowanych na stacjach Metra Warszawskiego, będące w opinii TDT następstwem kampanii wdrożonej przez Metro, zezwalającej pasażerom na chodzenie po schodach ruchomych, Transportowy Dozór Techniczny wyraża kategoryczny sprzeciw przeciwko takiemu zezwoleniu” – napisała w oświadczeniu instytucja.

Metru zalecono „przeprowadzenie badań kontrolnych tego typu schodów pracujących na terenie warszawskiego metra”, a także modernizację układu napędowego. Ponadto – w wyniku wskazań TDT – z rejonu schodów już zniknęły naklejki nakłaniające pasażerów do stania po prawej i pozostawiania lewej strony wolnej, dla pasażerów wchodzących bądź schodzących. – Oczywiście po otrzymaniu oficjalnej opinii TDT, zastosujemy się do wniosków i poinformujemy naszych pasażerów o wymaganiach TDT odnośnie korzystania ze schodów ruchomych w warszawskim metrze. Niestety do chwili obecnej nie znamy całościowego wyniku badania schodów, które uległy awarii na stacji Centrum. Dysponujemy jedynie uproszczonym komunikatem prasowym – informuje Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

Spółka przypomina, że wszystkie schody ruchome w metrze przechodzą comiesięczną kontrolę. Ponadto raz do roku w przypadku każdego urządzenia badanie wykonuje TDT. – W sposób jednoznaczny protokół badania zezwala na dalszą eksploatację urządzenia na kolejny rok – podkreśla Anna Bartoń. Takie dopuszczenie TDT miały też schody na stacji Centrum.

Metro nie ukrywa, że wprowadzenie jakichkolwiek zakazów chodzenia po schodach ruchomych jest nierealne. – 20 lat eksploatacji schodów ruchomych w metrze to także nasza wiedza o zwyczajach naszych pasażerów. Przez ponad 20 lat, gdy schody ruchome przechodziły cykliczne badania TDT, pasażerowie korzystali z nich nie tylko stojąc, ale także chodząc. Wprowadzanie tak kategorycznych regulacji dedykowanych specjalnie dla schodów w warszawskim metrze, bez możliwości egzekwowania to stwarzanie fikcji – mówi Anna Bartoń.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
TDT po awarii schodów na stacji Centrum: Schody do zjeżdżania, nie biegania

Przestrzeń

TDT po awarii schodów na stacji Centrum: Schody do zjeżdżania, nie biegania

Witold Urbanowicz 30 października 2018

Metro: Ruszyły schody na stacji Centrum. Naokoło chodzić nie trzeba

Przestrzeń

Metro: Ruszyły schody na stacji Centrum. Naokoło chodzić nie trzeba

Witold Urbanowicz 19 października 2018

Metro: Po pół roku ruszyły schody na Politechnice. Kiedy Centrum?

Przestrzeń

Metro: Po pół roku ruszyły schody na Politechnice. Kiedy Centrum?

Witold Urbanowicz 09 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5