Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro: Na stacji Centrum ruszyły schody ruchome po wypadku

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-11-06 20:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro: Na stacji Centrum ruszyły schody ruchome po wypadku
fot. WU
Transportowy Dozór Techniczny dopuścił do użytku po naprawie trzecie schody ruchome w głowicy południowej stacji Centrum, prowadzące na peron w kierunku Kabat. Na początku października doszło tam do poważnej awarii, w wyniku której poszkodowanych zostało kilku pasażerów. 

Do poważnej awarii schodów ruchomych na stacji Centrum doszło 4 października. Urządzenie nagle przyspieszyło, w wyniku czego kilku pasażerów zostało rannych. Po tym zdarzeniu schody zostały unieruchomione, a Transportowy Dozór Techniczny (TDT) podjął decyzję o poddaniu wciągarki – jako głównego elementu napędu schodów ruchomych, odpowiedzialnego za bezpieczne funkcjonowanie schodów – dodatkowemu badaniu w Laboratorium TDT w Krakowie.

Jak pisaliśmy, wśród przyczyn inspektorzy wskazują zmęczeniowe zużycie oraz bardzo intensywną eksploatację schodów. Laboratorium TDT zaleciło przeprowadzenie badań kontrolnych tego typu schodów znajdujących się w metrze. Jednocześnie dozór zalecił Metru przeprowadzenie modernizacji układu napędowego.

Dozorowi techniczemu nie spodobała się też prowadzona od 10 lat kampania Metra Warszawskiego, zachęcająca pasażerów do stania po prawej stronie schodów i pozostawiania lewej wolnej dla osób wchodzących i schodzących. "W związku z licznymi awariami oraz wypadkami, które mają miejsce na schodach ruchomych zainstalowanych na stacjach Metra Warszawskiego, będące w opinii TDT następstwem kampanii wdrożonej przez Metro, zezwalającej pasażerom na chodzenie po schodach ruchomych, Transportowy Dozór Techniczny wyraża kategoryczny sprzeciw przeciwko takiemu zezwoleniu" – pisał w oświadczeniu TDT. Metro w odpowiedzi stwierdziło, że TDT wcześniej bez zastrzeżeń odbierał schody, a wprowadzanie jakichkolwiek zakazów związanych z chodzeniem po schodach to fikcja. – Przez ponad 20 lat, gdy schody ruchome przechodziły cykliczne badania TDT, pasażerowie korzystali z nich nie tylko stojąc, ale także chodząc – zwracała uwagę Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

W ostatnich dniach OTIS, konserwator i producent schodów, dokonywał ich naprawy. TDT dopuścił schody do użytku i dzisiaj (6 listopada) ok. godz. 18:30 ruszyły one ponownie. Teraz pasażerowie znów mają do dyspozycji trzeci ciąg schodów ruchomych w głowicy południowej na peronie w kierunku Kabat.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro o oświadczeniu TDT: Zakaz chodzenia po schodach ruchomych to fikcja

Przestrzeń

Metro o oświadczeniu TDT: Zakaz chodzenia po schodach ruchomych to fikcja

Witold Urbanowicz 31 października 2018

TDT po awarii schodów na stacji Centrum: Schody do zjeżdżania, nie biegania

Przestrzeń

TDT po awarii schodów na stacji Centrum: Schody do zjeżdżania, nie biegania

Witold Urbanowicz 30 października 2018

Metro: Ruszyły schody na stacji Centrum. Naokoło chodzić nie trzeba

Przestrzeń

Metro: Ruszyły schody na stacji Centrum. Naokoło chodzić nie trzeba

Witold Urbanowicz 19 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5