Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Metro na Mory opóźnia się przez wycofane odwołanie Torpolu

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-01-30 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro na Mory opóźnia się przez wycofane odwołanie Torpolu
fot. WUTunel D17 w trakcie budowy
Torpol odwołał się od warunków przetargu na projekt i budowę ostatniego odcinka II linii metra do Połczyńskiej wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Mory. Metro Warszawskie było zmuszone przesunąć termin składania ofert, pomimo faktu, że Torpol ostatecznie swoje odwołanie wycofał.

W listopadzie 2017 r. Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na projekt i budowę ostatniego, zachodniego odcinka II linii metra – od stacji C4 Powstańców Śląskich do stacji C1 Połczyńska wraz ze Stacją Techniczno-Postojową na Morach, która jest niezwykle ważna dla sprawnego funkcjonowania całej linii. Długość odcinka, na którym znajdą się trzy nowe stacje, to 3,92 km. Więcej o założeniach inwestycji piszemy tutaj.

Termin składania ofert pierwotnie był wyznaczony na 12 stycznia, ale ten już kilkukrotnie uległ zmianie. Najpierw na 15 stycznia, a następnie – 24 stycznia. Kilka dni przed tym ostatnim terminem Metro Warszawskie poinformowało o wniesieniu odwołania przez Torpol. W związku z tym faktem zamawiający był zmuszony przesunąć termin składania ofert do 5 lutego, a następnie 7 lutego.

Podmiot skarżył się do Krajowej Izby Odwoławczej na zaniechanie udzielenia odpowiedzi bądź udzielenie niejasnej i nieprecyzyjnej odpowiedzi na dwa złożone przez wykonawcę pytania. Zdaniem odwołującego w tej sytuacji postępowanie jest obarczone wadą i powinno zostać unieważnione.

Jedno z pytań Torpolu dotyczyło przekazania „niezbędnej dokumentacji projektowej na styku robót, a w szczególności stacji C4 Powstańców Śląskich”. Metro odpowiedziało, że pytanie jest niezrozumiałe. To zdaniem Torpolu narusza obowiązek do udzielenia wyjaśnień. Kolejne pytanie dotyczyło podania wytycznych „dowiązania się tunelu wykonywanego w technologii TBM do stacji C4”, na co Metro odparło, że „demontaż TBM przewidziano w szybie demontażowym (komorze demontażowej) przy torach odstawczych stacji C4. Szyb demontażowy należy wykonać w ramach przedmiotu zamówienia”. Torpol spodziewał się podania np.,. głębokości posadowienia tunelu czy zakresu i długości budowy tras kabli energetycznych, zasilających, światłowodowych, teletechnicznych (choć w samym pytaniu tak szczegółowych kwestii nie zawarł).

Metro Warszawskie, odnosząc się do treści odwołania, precyzującej oczekiwania Torpolu, zamieściła dodatkowe rysunki oraz konkretne odwołania do wcześniej publikowanych materiałów. Ostatecznie Torpol wycofał swoje odwołanie i sprawa nie będzie rozpatrywana przez Krajową Izbą Odwoławczą. Niemniej jednak Metro już nie może przywrócić poprzedniego terminu. Zgodnie z przypuszczeniami, jakie się pojawiają w kręgach miejskich, firmie, która składała odwołanie w relatywnie błahej sprawie, chodziło właśnie o wydłużenie czasu na składanie ofert – i ten efekt osiągnęła. Pozostaje mieć nadzieję, że przetarg będzie mógł być procedowany bez dalszych przesunięć.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro na Wolę: Rozruch pierwszej tarczy 10 lutego

Przestrzeń

Metro na Wolę: Rozruch pierwszej tarczy 10 lutego

Witold Urbanowicz 11 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5