Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Metro na Bródno: W oczekiwaniu na rychłe otwarcie. Liczba pociągów wzrośnie do 62

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
22-09-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Metro na Bródno: W oczekiwaniu na rychłe otwarcie. Liczba pociągów wzrośnie do 62
fot. WU
Wciąż nie wiadomo kiedy mogą zostać otwarte trzy stacje metra na odcinku wschodnim-północnym II linii metra na Bródno, choć jest oczekiwanie, że nastąpi to prędko – przed końcem tego tygodnia. – Chcemy to zrobić jak najszybciej. Nie mamy jednak wpływu na tempo kontroli, czekamy – mówi Monika Beuth, rzeczniczka ratusza. Wiadomo już jak będzie wyglądał rozkład: w momencie otwarcia nowych stacji metro wróci do przedwakacyjnych częstotliwości. Do obsługi dwóch linii będzie potrzeba 62 pociągów – z 75 posiadanych przez Metro Warszawskie. Przejazd całej linii z Bródna do Bemowa zajmie 33 minuty. AKTUALIZACJA: Rzeczniczka Ratusza poinformowała, że w tym tygodniu raczej nie należy spodziewać się otwarcia. 

Budowa odcinka wschodniego-północnego II linii metra ze stacjami C19 Trocka, C20 Kondratowicza i C21 Bródno zakończyła się w sierpniu. Aby nowe stacje mogły zostać otwarte, konieczne jest uzyskanie pozwoleń na użytkowanie. Na razie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał jedną taką decyzję – dla stacji C20 Kondratowicza. W sumie jednak potrzeba siedmiu pozwoleń – dla stacji, odcinków tunelowych z wentylatorniami i komory demontażowej.

Na razie nikt nie podaje żadnych oficjalnych terminów otwarcia, choć z różnych źródeł można wywnioskować, że jest oczekiwanie na możliwość rychłego włączenia stacji do ruchu. – Gdy tylko dostaniemy pozwolenie na użytkowanie, udostępnimy stacje pasażerów. Bardzo chciałabym, żeby nastąpiło jak najszybciej – np. jutro – mówi Monika Beuth, rzeczniczka Ratusza. Jak przekazała, pierwotnie Urząd Miasta przymierzał się do otwarcia stacji dzisiaj (22 września) – w Europejski Dzień Bez Samochodu. Nie zakończyły się jednak wszystkie kontrole obowiązkowe WINB-u. – Trwają kontrole. Czekamy na sześć pozwoleń – mówi Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego.

Zatem najwcześniejszy możliwy termin to piątek 23 września, choć wcześniej pojawiała się też i sobota 24 września. – Te terminy są teoretycznie możliwe, ale na chwilę obecną lepiej powiedzieć, że nie wiemy. Nie mamy jednak wpływu na tempo kontroli, czekamy – zastrzega Monika Beuth. Czy grozi więc scenariusz z Bemowa, gdzie stacje były otwarte w pośpiechu – gdy pozwolenia przyszły, co wyglądało dość groteskowo, dopiero w trakcie trwania konferencji prasowej na nowej stacji końcowej? Na razie wojewoda nie informuje o postępach odbiorów.

Natomiast wiadomo więcej jak zmieni się rozkład metra. – Zakładamy, że w momencie otwarcia nowych stacji lub od października – w zależności od tego, co nastąpi szybciej –zostanie przywrócony przedwakacyjny rozkład ze zwiększonymi częstotliwościami – mówi Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM-u.

Po wydłużeniu do obsługi dwóch linii metra – w normalny dzień roboczy, zgodnie z rozkładem powakacyjnym zakładającym częstotliwość szczytową co 2 min. 20 sek. na I linii i 2 min. 50 sek. na II linii – potrzeba będzie 62 pociągów w ruchu (w sumie spółka ma na stanie 75 składów). Na II linii liczba uruchamianych pociągów do obsługi odcinka Bemowo – Bródno wzrośnie do 26 (planowany rozkład przedwakacyjny dla odcinka Bemowo – Trocka zakładał 21 pociągów, a wakacyjny ze zmniejszoną częstotliwością do 3 min. 30 sek. – 18). Nie jest jeszcze pewne jak w praktyce będzie to osiągnięte, gdyż zdarzało się, że przy obecnych rozkładach – z mniejszą liczbą pociągów – elektrowozownia miewała problemy z przygotowaniem odpowiedniej liczby pociągów do ruchu.

Czas przejazdu całej trasy – od stacji C4 Bemowo do stacji C21 Bródno – założono na 33 minuty. Czasy przejazdu na odcinkach od stacji C21 do C20, od C20 do C19 i od C19 do C18 wyniosą po dwie minuty. Metro nie precyzuje ile wyniesie czas obrotu składów na całej linii. – Czas obrotu jest ruchomy zależny od dnia tygodnia i pory dnia – informuje Anna Bartoń z biura prasowego Metra Warszawskiego.

Pierwszy pociąg będzie odjeżdżać ze stacji C21 Bródno o godz. 5:00. Na stacji C18 Trocka pierwszy pociąg w kierunku Bemowa będzie włączać się do ruchu o godz. 5:00 w dni robocze, natomiast w dni wolne – pierwszy skład pasażerów zabierze o godz. 5:06 (będzie to zatem pociąg jadący z pasażerami już od stacji Bródno). Jednocześnie utrzymany będzie odjazd pierwszego pociągu ze stacji C15 Dworzec Wileński w kierunku Bemowa o godz. 5:00.

Aktualizacja godz. 17:30


Jak się dowiedzieliśmy, dzisiaj (22 września) nie zakończyły się wszystkie kontrole WINB-u. Dwie kolejne kontrole zaplanowano jutro (23 września). Dopiero po ich pozytywnym zakończeniu możliwe jest wydane pozwolenia na użytkowanie. – Nie bedzie jutro otwarcia, niech na spokojnie odbedzie sie ta kontrola, wiadomo ze to wazne, czekamy cierpliwie – informuje Monika Beuth, rzeczniczka Ratusza. Jak dodała, jej zdaniem nie należy się spodziewać też otwarcia w sobotę.Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Przestrzeń

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Witold Urbanowicz 28 września 2022

Metro na Bródno ruszy w środę 28 września

Przestrzeń

Metro na Bródno ruszy w środę 28 września

Witold Urbanowicz 27 września 2022

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Przestrzeń

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Witold Urbanowicz 28 września 2022

Metro na Bródno ruszy w środę 28 września

Przestrzeń

Metro na Bródno ruszy w środę 28 września

Witold Urbanowicz 27 września 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5