Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro na Bródno ruszy w środę 28 września

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-09-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Metro na Bródno ruszy w środę 28 września
fot. WU
Dopełniają się już wszystkie procedury dla odcinka wschodniego-północnego II linii metra do stacji C21 Bródno. Stołeczny magistrat zapowiedział, że mieszkańcy skorzystają z trzech nowych stacji w środę 28 września po południu.

Wschodni-północny odcinek II linii metra o długości niemal 4 km jest już gotowy.  Powstały na nim trzy stacje: C19 Zacisze pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną, C20 Kondratowicza przy skrzyżowaniu ulicy Malborskiej i Kondratowicza oraz C21 Bródno przy skrzyżowaniu ulicy Kondratowicza i Rembielińskiej. Za ostatnią stacją powstaje również komora torów odstawczych, która będzie służyła do zawracania i postoju pociągów, składająca się z 11 równoległych torów.

Ratusz zaprosił na konferencję otwarcia, którą zaplanowano 28 września. – Mamy komplet pozwoleń, procedura się dopełniła – mówi Monika Beuth, rzeczniczka Urzędu Miasta. Tym razem magistrat stołeczni urzędnicy postanowili spokojnie czekać na decyzje służb wojewody, by nie powtórzyć sytuacji z Bemowa, gdzie otwarcie przybrało formę farsy: ostatnie pozwolenia spłynęły dopiero w trakcie konferencji, na którą ściągnięto unijną komisarz. Ostatnie dwa pozwolenia, dla stacji C19 Zacisze i C21 Bródno, wydane zostały 27 września.

Konferencję zaplanowano o godz. 13:30. – Zrobimy tak jak ostatnio. Po konferencji, w tym samym czasie, zostaną otwarte wszystkie drzwi wejściowe – mówi Beuth.

Wraz z otwarciem nowych stacji ZTM przywróci przedwakacyjne częstotliwości w metrze. Na I linii pociągi będą kursować w szczycie co 2 min. 20 sek., a na II linii co 2 min. 50 sek. Obsługa dwóch linii metra będzie wymagała 62 pociągów w ruchu – w sumie Metro posiada 75 składów (nie licząc jeszcze Varsovii, która nie jest jeszcze dopuszczona do ruchu). Zgodnie z rozkładem pierwsze pociągi będą odjeżdżały ze stacji C21 Bródno o godz. 5:00. Czas przejazdu do stacji Trocka wyniesie sześć minut, a całej II linii do Bemowa – 33 minuty. Więcej o rozkładzie piszemy tutaj. Zmiany w komunikacji naziemnej przewidziano od 1 października.

Wykonawcą tego odcinka – zgodnie z umową zawartą we wrześniu 2018 r. – jest konsorcjum firm Gulermak i Astaldi za 1,398 mld zł. Pierwotnie roboty miały zakończyć się we wrześniu 2021 r., ale z uwagi przede wszystkim na pandemię zmieniono harmonogram – termin ten przesunięto na 24 sierpnia. W sumie wykonawca musiał uzyskać 7 pozwoleń na użytkowanie.

Po otwarciu tego odcinka II linia będzie liczyła ok. 19 km długości, a pasażerowie będą korzystać z 18 stacji. Do zbudowania pozostaje jeszcze ostatni zachodni odcinek na Karolin, liczący 4 km i składający się z trzech stacji oraz zaplecza STP Karolin. Trwają kompletowanie pozwoleń oraz negocjacje ws. waloryzacji kontraktu – umowa, w formule projektuj i buduj, została zawarta jeszcze w 2018 r. Od tamtej pory znacząco zmieniły warunki rynkowe.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Przestrzeń

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Witold Urbanowicz 28 września 2022

Metro na Bródno: Są kolejne cztery pozwolenia na użytkowanie

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Przestrzeń

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Witold Urbanowicz 28 września 2022

Metro na Bródno: Są kolejne cztery pozwolenia na użytkowanie

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5