Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro na Białołękę: Trzy warianty do analizy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
02-10-2013
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Metro na Białołękę: Trzy warianty do analizy
fot. Kakarakak, warszawa.wikia.com
Czy metro skręci na Zieloną Białołękę? Trwają prace nad studium, które ma określić zasadność propozycji lokalnych radnych i dzielnicy. Na razie do dalszych analiz wybrano trzy dodatkowe warianty przebiegu wschodnio-północnego odcinka II linii.

O zmianę przebiegu metra od blisko dwóch lat zabiegają radni i władze dzielnicy Białołęka. Zgodnie z ich propozycją metro - zamiast na Bródno - miałoby dojeżdżać za Trasę Toruńską do stacji Grodzisk. Przemawiać za tym ma dynamicznie rozwijająca się zabudowa Zielonej Białołęki. Przez długi czas władze miasta optowały przy starym przebiegu, zapowiadając budowę tramwaju do nowych osiedli. Jednak jego realizacji sprzeciwiały się władze sąsiedniej dzielnicy Targówek.

Ile mieszkańców

Ostatecznie w marcu tego roku włodarze miejscy postanowili ogłosić przetarg na zbadanie zasadności propozycji, a także odpowiedzieć na pytanie, jak najlepiej obsłużyć rozbudowujące się osiedla. - Jesteśmy bardzo zadowoleni. Proszę sobie przypomnieć co się działo, gdy pod koniec 2011 roku wystąpiliśmy z propozycją zmiany trasy II linii metra. To zaskoczyło chyba wszystkich. Od tego czasu dokonały się znaczące zmiany w postrzeganiu wschodniej części naszej dzielnicy, zwanej Zieloną Białołęką. Nasze tereny przestały w końcu być zapomnianym przez wszystkich zakątkiem. Ta część Warszawy ma zdecydowanie największe przyrosty ilości mieszkańców i jak grzyby po deszczu powstają tu wielkie osiedla mieszkaniowe - komentuje Waldemar Roszak, radny i przewodniczący komisji inwestycyjnej dzielnicy Białołęka. Jak wyjaśnia, Biuro Planowania Rozwoju Warszawy opracowało studium demograficzne, które określa konsekwencje uchwalonych planów zagospodarowań. To pierwszy tego typu dokument dla obszaru Zielonej Białołęki. Docelową chłonność terenu określono na ok. 200 tys. mieszkańców.

Umowę na wykonanie studium wygrała firma Transprojekt Gdański. Kilka dni temu zakończył się pierwszy etap prac nad studium. Spośród wielu propozycji przebiegu końcówki II linii metra, opracowanych przez Transprojekt, do dalszych analiz wybrano trzy warianty (oprócz rzecz jasna dotychczasowego). Przyjęto również pewne założenia demograficzne, które będą brane pod uwagę przy ocenie poszczególnych przebiegów. Rozpatrywane będą dwa warianty rozwoju wschodniej Białołęki - pośredni z liczbą mieszkańców wynoszącą 120 tys. i docelowy z 200 tys. mieszkańców.

Warianty

Wariant "0" zakłada utrzymanie dotychczasowego przebiegu wzdłuż Kondratowicza ze stacją końcową przy Rembielińskiej. Warianty "I" i "II" zakładają z kolei rozwidlenie II linii metra i "pogodzenie" w ten sposób dwóch dzielnic - różnią się one przebiegiem na Zaciszu oraz Zielonej Białołęce. Ostatni z wariantów ("III") prowadzi jedynie na Zieloną Białołękę. - Jako minimum, powstaną zapewne stacje na Zaciszu oraz przy skrzyżowaniu ul. Kondratowicza i Głębockiej - ocenia Waldemar Roszak.

Propozycje tras na Białołękę rozpoczynają się stacją w planowanym węźle na skrzyżowaniu Trasy Toruńskiej (S8), ul. Głębockiej i przyszłej Trasy Olszynki Grochowskiej (TOG). Miałby powstać tutaj węzeł przesiadkowy z parkingami P&R. Dalej metro biegnie wzdłuż rezerwy pod TOG - do skrzyżowania z planowanym przedłużeniem Trasy Mostu Północnego. Tutaj miałby powstać kolejny węzeł przesiadkowy - na planowaną linię tramwajową z dalekiego Tarchomina.

Za Trasą Mostu Północnego pojawiają się dwa warianty przebiegu - "I" w stronę Mochtyńskiej do Kobiałki, czyli w rejonie, gdzie już teraz powstają spore osiedla mieszkaniowe oraz "II" (pod ziemią) / "III" (na wiadukcie), biegnące dalej wzdłuż rezerwy pod TOG do Olesina. Obszar ten charakteryzuje się zabudową jednorodzinną.

Studium z oceną i rekomendacją tras ma być gotowe w listopadzie.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5