Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Metro na Bemowo: Odwołanie Chińczyków oddalone. Bliżej umowy z Gulermakiem i Astaldi

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-11-05 14:46
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro na Bemowo: Odwołanie Chińczyków oddalone. Bliżej umowy z Gulermakiem i Astaldi
fot. WU
Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła w pełni odwołanie chińskiej firmy Sinohydro w sprawie rozstrzygnięcia przetargu na ostatni, zachodni odcinek II linii metra od torów odstawczych za stacją C4 Powstańców Śląskich do stacji C1 Połczyńska (Karolin), wraz z zapleczem technicznym. KIO orzekła, że Astaldi, uczestniczące we zwycięskim konsorcjum, któremu przewodzi Gulermak, nie podlega wykluczeniu.

Przedmiotem zamówienia, o który toczy się spór, jest projekt i budowa ostatniego, zachodniego odcinka II linii metra – od torów odstawczych za stacją C4 Powstańców Śląskich (Bemowo) do stacji C1 Połczyńska wraz ze Stacją Techniczno-Postojową na Morach. Na 3,92-kilometrowym odcinku przewidziano trzy nowe stacje. Więcej o założeniach inwestycji – w tym wystroju – piszemy tutaj. W postępowaniu wpłynęły dwie oferty. Metro Warszawskie rozstrzygnęło przetarg w czerwcu, wybierając ofertę złożoną przez konsorcjum firm Astaldi i Gulermak za 1,623 mld zł brutto. Konieczne były jednak zmiany w budżecie miasta, gdyż obie oferty o ponad 400 mln zł przekraczały zaplanowaną kwotę.

Jak pisaliśmy, na początku października od prawomocnego rozstrzygnięcia odwołała się po raz kolejny chińska firma Sinohydro, która wcześniej ubiegała się o realizację zamówienia. Powołując się na nowe okoliczności, wykonawca m.in. wystąpił z wnioskiem o… skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalnego dotyczącego wykładni przepisów prawa unijnego. Sinohydro w interpretacjach odnosiło się do sytuacji Astaldi i wszczęcia przez włoski sąd procedury ochrony przed wierzycielami na podstawie włoskiego prawa upadłościowego. Ponadto Sinohydro domagał się unieważnienia wyboru oferty konsorcjum Astaldi i Gulermak jako najkorzystniejszej, wykluczenia konsorcjum z postępowania, a także uznania, że konsorcjum uchyla się od zawarcia umowy. Odwołujący domagał się powtórzenia czynności badania i oceny ofert.

Już w zeszłym tygodniu Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie firmy Sinohydro w zakresie skierowania pytań do TSUE, a także o udostępnienie dokumentów złożonych przez Astaldi do sądu w Rzymie. Dzisiaj (5 listopada) KIO wydała orzeczenie dla pozostałej części odwołania i oddaliła pozostałe wnioski. Arbitrzy stwierdzili, że konsorcjum nie podlega wykluczeniu, gdyż wobec Astaldi nie ogłoszono upadłości. Ponadto KIO wskazała, że konsorcjum, któremu przewodzi Gulermak, nie uchyla się od podpisania umowy.

Orzeczenie przybliża nas do podpisania umów z konsorcjum Gulermak i Astaldi na dwa zachodnie odcinki II linii od torów odstawczych za stacją C6 Księcia Janusza do stacji C4 Powstańców Śląskich i następnego, do stacji C1 Połczyńska (Karolin) wraz z STP. Pierwotnie oba kontrakty miały zostać zawarte na początku października, ale z uwagi na odwołanie Chińczyków Warszawa postanowiła odroczyć podpisanie obydwu umów do czasu pełnego wyjaśnienia sytuacji. Chińska firma od niekorzystnego rozstrzygnięcia może odwołać się jeszcze do Sądu Okręgowego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Metro na Woli. Młynów niebieski. Płocka miedziana

Przestrzeń

Warszawa. Metro na Woli. Młynów niebieski. Płocka miedziana

jd/inf. pras. 02 listopada 2018

Metro na Bemowie: KIO oddala część wniosków Chińczyków

Prawo & Finanse

Metro na Bemowie: KIO oddala część wniosków Chińczyków

Witold Urbanowicz 30 października 2018

Metro na Bemowo: Stacja Powstańców Śląskich z pozwoleniem od wojewody

Prawo & Finanse

Metro na Bemowo: Stacja Powstańców Śląskich z pozwoleniem od wojewody

Witold Urbanowicz 16 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5