Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro na Bemowo: Koronawirus wstrzymuje tarcze TBM

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-09-23 11:44
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro na Bemowo: Koronawirus wstrzymuje tarcze TBM
fot. Metro Warszawskie
Trudna sytuacja panuje na budowie odcinka zachodniego II linii metra na Bemowie. Wśród międzynarodowych ekip obsługujących tarcze TBM i pracowników nadzoru odkryto koronawirusa. Na chwilę obecną wynik pozytywny ma 19 osób. W sposób istotny wpływa to na drążenie tuneli. – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. To stan na dzisiaj, na godz. 11 – podkreśla Bartosz Sawicki, rzecznik wykonawcy, który sam trafił na kwarantannę.

Koronawirus znacząco utrudnia budowę metra w Warszawie. Wpierw, na początku pandemii, COVID-19 załamał łańcuch dostaw i utrudnił skompletowanie międzynarodowych ekip do obsługi tarcz. To opóźniło i rozłożyło w czasie ich rozruch.

Teraz prace zwalniają po raz kolejny. – W ubiegłym tygodniu pojawiły się dwa pierwsze przypadki osób zarażonych koronawirusem w ekipie obsługującej tarcze TBM na odcinku zachodnim na Bemowie. Potem liczba ta wzrosła do czterech – mówi Bartosz Sawicki, rzecznik wykonawcy, firmy Gulermak.

W sobotę podjęto również decyzję o przebadaniu wszystkich pracowników na Bemowie. Wykonano ponad 200 badań. – 19 osób spośród obsługi i nadzoru tarcz miało pozytywny wynik – mówi Sawicki. Jeszcze więcej osób – pomimo negatywnego wyniku – trafiło na kwarantannę, w tym także i rzecznik wykonawcy.

W sobotę podjęto decyzję o wstrzymaniu pracy tarczy Krystyny drążącej północny tunel między stacją C4 Powstańców Śląskich a stacją C5 Ulrychów. – Musieliśmy oczywiście przebadać pracowników, podzielić ich, zorganizować dodatkowe pokoje i mieszkania – tak, by kolejne brygady nie miały żadnego kontaktu między sobą – mówi Bartosz Sawicki. Wczoraj nastąpił rozruch techniczny i dzisiaj (23 września) o 10:30 tarcza wznowiła pracę. Ekipy muszą pracować w maseczkach, co jest szczególnie trudne z uwagi na wysokie temperatury w tunelu. Dodatkowe środki obejmują pomiary temperatury, stały dostęp do środków dezynfekcyjnych, dezynfekcję pomieszczeń socjalnych, montaż lamp UVc na maszynach TBM. Ponadto wszyscy pracownicy przybywający z zagranicy byli poddawani testom na SARS-Cov-2.

Na razie z Powstańców Śląskich nie ruszyła druga tarcza Elisabetta, której zadaniem jest wykonanie równoległego, południowego tunelu. – Rozruch był zaplanowany na poniedziałek (21 września). Nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy nastąpi. Raczej nie uda się wrócić do pełnej operacyjności – mówi Bartosz Sawicki.

Z uwagi na sytuację wykonawca podjął decyzję o przebadaniu pracowników na odcinku wschodnim-północnym na Bródno. Zaplanowano ponad 300 testów. W tej chwili kontynuowane jest tutaj drążenie tuneli. Tarcza TBM Maria pracuje i drąży północny tunel – na razie do stacji C19 Zacisze. Prawdopodobnie jednak z uwagi na obostrzenia i ograniczenia nie uda się przygotować równolegle do startu drugiej tarczy, Anny. Dopiero, gdy Maria dotrze do Zacisza, zostanie podjęta decyzja o dalszym przebiegu drążenia. – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. To stan na dzisiaj, na godz. 11 – podkreśla rzecznik.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Halyna zaczyna drążyć tunele metra w Kijowie

Przestrzeń

Halyna zaczyna drążyć tunele metra w Kijowie

Witold Urbanowicz 03 września 2020

Metro na Bemowo: Rusza drążenie kolejnego odcinka tunelu

Przestrzeń

Metro na Bemowo: Rusza drążenie kolejnego odcinka tunelu

Witold Urbanowicz 03 września 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5