Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Metro: Metropolisy czekają pod folią na remont

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
24-02-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Metro: Metropolisy czekają pod folią na remont
fot. Adrian SzczerbaSkład alstomowski odstawiony na terenie STP Kabaty
Pod folię trafiają kolejne nadmiarowe składy metra. Tym razem Metro Warszawskie odstawia kilka składów Alstom Metropolis, które oczekują na naprawę główną, wynikającą z osiągniętych przebiegów. Do ruchu wracają natomiast składy rosyjskie.

W związku z dostarczeniem wszystkich 35 składów Siemens Inspiro Metro Warszawskie posiada chwilowo – do czasu zapowiadanego zwiększenia częstotliwości – nadmiar pociągów. Wiosną zeszłego roku spółka zaczęła odstawiać składy rosyjskie (seria 81) – w pierwszej kolejności te, które miały przejść w najbliższym czasie poważniejsze remonty. Nadmiarowe składy nie mieszczą się w elektrowozowni czy na torach odstawczych na linii, dlatego też są foliowane i odstawiane na wolnych torach na terenie STP Kabaty.

W szczytowym momencie, w zeszłoroczne wakacje, zdarzało się, że składy rosyjskie w ogóle nie wyjeżdżały na linię. Obecnie, w związku ze stopniowym zwiększeniem częstotliwości na I linii i kierowaniem większej liczby Inspiro na testy na II linię, stare pociągi serii 81 ponownie wracają do łask. Jak informuje Metro Warszawskie, w tej chwili zafoliowanych jest sześć składów rosyjskich (nr 9, 15 i z nowych dostaw 36, 37, 38, 39).

Pod chmurkę zaczęły za to trafiać składy Alstom Metropolis 98B. – Czekają na naprawy główne i dostawę części – mówi Paweł Siedlecki z biura rzecznika prasowego Metra Warszawskiego. Zafoliowane są trzy składy (nr 16, 19, 20).

Metro Warszawskie ogłosiło niedawno przetarg na wykonanie naprawy głównej 14 z 18 posiadanych przez spółkę składów Alstom Metropolis 98B. Termin składania ofert mija 5 marca. Naprawy potrwają do końca 2018 r. To już drugie podejście spółki do tej kwestii – w pierwszym przetargu kwoty oferentów przekraczały założony budżet. Metro przeprowadziło naprawę główną czterech składów we własnym zakresie.

Jednocześnie w tej chwili trwa na terenie STP Kabaty budowa nowej hali postojowej. Jednokondygnacyjny obiekt o powierzchni 0,96 ha pomieści 14 składów. W przybudówce znajdą się m.in. dyspozytornia, rozdzielnia trakcyjno-energetyczna, pomieszczenie socjalne, magazyn. Oprócz tego powstanie nowy magazyn materiałów łatwopalnych i chemicznych (smary, oleje, rozpuszczalniki). Nowy obiekt powinien w dużej mierze rozwiązać problem braku miejsca dla składów.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5