Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Metro i autobusy w Londynie uratowane, 1,6 mld funtów wsparcia od rządu

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-05-15 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny/BBC

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro i autobusy w Londynie uratowane, 1,6 mld funtów wsparcia od rządu
fot. Aubrey Morandarte, lic. CC BY-SA 2.0
Transport for London (TfL), organizator transportu w Londynie, uzyskał 1,6 mld funtów rządowego wsparcia - poinformowała w piątek stacja "BBC". Pieniądze pozwolą sfinansować aż do września usługi metra i kursy autobusów. W innym razie londyńskiej komunikacji groziłoby bankructwo.

Burmistrz stolicy Anglii Sadiq Khan zaakceptował jednocześnie podniesienie cen biletów o jeden procent powyżej inflacji. Decyzja kłóci się z obietnicami złożonymi podczas tegorocznej kampanii wyborczej. - Koronawirus uwidocznił istniejące wady strukturalne w TfL. Główną przyczyną był nasz rozrzutny burmistrz - zaatakował Shaun Bailey z Partii Konserwatywnej.

Źródła burmistrza ripostowały, że rząd z opóźnieniem zgodził się na wsparcie finansowe dla stołecznego operatora transportu publicznego w związku z kryzysem wywołanym wirusem COVID-19, podobnie jak w przypadku każdego innego operatora pociągów i autobusów w kraju. Gdyby jednak nie doszło do porozumienia, TfL byłoby zmuszone do opublikowania jeszcze w czwartek obwieszczenia z tytułu Sekcji 114 brytyjskiej ustawy upadłościowej, co de facto oznaczałoby bankructwo publicznej organizacji.

Dominują jednak głosy wdzięczności. - Ściśle współpracowaliśmy z rządem i burmistrzem w ramach krajowych wysiłków na rzecz walki z wirusem, szybko zmniejszając liczbę pasażerów do poziomu niespotykanego od 100 lat. Pozostają przed nami ogromne wyzwania, w tym uzgodnienie długoterminowego zrównoważonego finansowania transportu w stolicy. W międzyczasie będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w pomyślnym wyzdrowieniu naszego wielkiego miasta - wyznał Mike Brown, komisarz ds transportu w Londynie.

Manuel Cortes, sekretarz generalny związku transportowego TSSA, podkreślił nawet, że dodatkowe finansowanie zapobiegnie wręcz zatrzymaniu usług. - To byłaby katastrofa dla stolicy i kraju, gdyby sieć metra i londyńskie autobusy przestały działać - zaznaczył Mick Whelan, sekretarz generalny Aslef, związku maszynistów pociągów metra.

Utrzymanie sieci w ramach jej obecnie ograniczonej usługi kosztuje 600 milionów funtów miesięcznie. Ograniczenia związane z koronawirusem doprowadziły do spadku o 95 proc. liczby osób korzystających z metra w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Znaczny spadek zanotowano również wśród pasażerów autobusów, których obłożenie jest mniejsze o 85 proc. Podróżni nie muszą już jednak płacić za przejazdy w ramach środków mających na celu ochronę kierowców. Większość usług TfL nadal działa, ale siedem tysięcy pracowników, czyli około 25 proc. siły roboczej zostało tymczasowo urlopowanych, aby obniżyć koszty.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5