Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro: Dwie oferty na wymianę czechosłowackich schodów ruchomych

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-04-13 16:42
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro: Dwie oferty na wymianę czechosłowackich schodów ruchomych
fot. WU
Metro Warszawskie otworzyło oferty w przetargu na wymianę sześciu biegów schodów ruchomych na stacji Wilanowska i Pole Mokotowskie. Znajdują się tam schody nieistniejącej już czechosłowackiej firmy Transporta. O zamówienie ubiegają się dwie duże zachodnie firmy.

Przedmiotem zamówienia jest wymiana łącznie sześciu biegu schodów. Cztery ciągi schodów ruchomych znajdują się na stacji Wilanowska – po środku stacji, łącząc peron z antresolą oraz wyjściami na przystanki tramwajowe. Dwa biegi znajdują się na stacji Pole Mokotowskie i łączą antresolę południową z powierzchnią – po wschodniej i zachodniej stronie al. Niepodległości. To ostatnie w warszawskim metrze schody ruchome nieistniejącej już czechosłowackiej firmy Transporta Chrudim.

Nowe urządzenia mają być typu „ciężkiego” – do pracy w miejscu o dużym natężeniu ruchu. Długość schodów na Wilanowskiej wyniesie 9,20 m, a wysokość podnoszenia – 3,40 m. Długość biegu schodów na Polu Mokotowskim – 15 m, a wysokość podnoszenia – 6,30 m. W czasie pytań od wykonawców zmieniono specyfikację zamówienia i obniżono prędkość nominalną schodów z 0,65 m/s do 0,5 m/s (standardowa prędkość schodów w warszawskim metrze), skorygowano też zdolność przewozową z 7300 na 6000 osób na godzinę. Wyjaśniono też, że na stacji Pole Mokotowskie zdemontowane zostaną odbudowy boczne górne między schodami a ścianami wyjścia – nowe schody mają mieć szklane balustrady. Odsłonięte w ten sposób fragmenty ścian wyjścia mają być wykończone tynkiem strukturalnym w kolorze szarym (zbliżonym odcieniem do obecnego piaskowca). To rozwiązanie, niestety, może okazać się trudne w późniejszym właściwym utrzymaniu przestrzeni.

Termin składania ofert minął 12 kwietnia. Wystartowały dwie firmy. Otis zaproponował 2,442 mln zł brutto, a Schindler Polska – 4,044 mln zł. Obie oferty mieszczą się w budżecie zamawiającego, który określono na 4,342 mln zł brutto. O wyborze zdecydują cena (80%) oraz przedłużenie okresu gwarancji (20%). Minimalny okres gwarancji to 24 miesiące.

Zamówienie ma zostać wykonane w ciągu 18 miesięcy. Schody będą wymieniane w dwóch etapach. W tym roku przewidziano wymianę dwóch ciągów na Wilanowskiej i jednego na Polu Mokotowskim. W przyszłym roku – pozostałych biegów. Założono, że prace wiążące się z wyłączeniem schodów mogą być wykonane w okresie od czerwca do września i nie mogą zająć więcej niż 90 dni. Nowe urządzenia muszą być oczywiście odebrane przez Transportowy Dozór Techniczny.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro wymieni ostatnie czechosłowackie schody ruchome

Przestrzeń

Metro wymieni ostatnie czechosłowackie schody ruchome

Witold Urbanowicz 15 marca 2021

Metro zleca analizę pożarową ws. wymiany schodów na Centrum

Przestrzeń

Metro zleca analizę pożarową ws. wymiany schodów na Centrum

Witold Urbanowicz 31 marca 2020

Metro: Mniej zatrzymań schodów. Zabezpieczenia działają?

Komunikacja

Metro: Mniej zatrzymań schodów. Zabezpieczenia działają?

Witold Urbanowicz 13 lutego 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5