Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Metro: Decyzje ws. odcinka zachodniego na przeł. czerwca i lipca?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-06-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Metro: Decyzje ws. odcinka zachodniego na przeł. czerwca i lipca?
mat. UM Warszawastacja C6 Księcia Janusza
Jest szansa na odblokowanie trzech stacji na zachodnim odcinku II linii metra, dla których nie wydano jeszcze pozwoleń na budowę. – Rozmawiałem wczoraj z panem wojewodą , który – jak wynika z rozmowy – jest zainteresowany jak najszybszym wydaniem decyzji – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawa.

Przetarg na rozbudowę II linii metra o odcinki 3+3 – po trzy stacje w każdą ze stron – rozstrzygnięto w październiku zeszłego roku. Po zakończeniu procedur formalnych i wydaniu pozwoleń na budowę w marcu Metro Warszawskie podpisało umowę z firmą Astaldi na realizację odcinka wschodniego-północnego do stacji C18 Trocka, na którym toczą się już prace.

Wojewoda za metrem

W dalszym ciągu nie podpisano umowy z firmą Gulermak na budowę odcinka zachodniego, na Wolę, do stacji C6 Księcia Janusza. Tutaj nie wydano jeszcze pozwoleń na budowę. Procedura cała została wydłużona w związku z koniecznością sporządzenia i przedłożenia do oceny nowego raportu oddziaływania na środowisko.

Miasto jest dobrej myśli, jeżeli chodzi o przygotowanie do realizacji tego odcinka. – Rozmawiałem wczoraj z panem wojewodą , który – jak wynika z rozmowy – jest zainteresowany jak najszybszym wydaniem tych decyzji, czeka na ostateczne rozstrzygnięcia RDOŚ. Zadeklarował, że jak tylko je dostanie, to wyda decyzje – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. – Myślę, że nastąpi to najdalej na przełomie czerwca i lipca – dodaje wiceprezydent. Wydanie decyzji umożliwi podpisanie umowy z Gulermakiem, który przedłużył już gwarancje bankowe i ważność oferty.

Na ostatni odcinek potrzeba ok. 1,5 mld zł

Jednocześnie trwają przygotowania do realizacji dalszych odcinków II linii. Miasto chce, by w kolejnym etapie rozbudowy metro po stronie zachodniej dojechało dalej – nie tylko do stacji C4 Powstańców Śląskich, jak dotąd zakładano, ale od razu do pierwszej zaplanowanej stacji przy Połczyńskiej.
Ratusz pracuje teraz nad zapewnieniem finansowania. – Jeżeli mówimy o tym, by do 2022/2023 r. wybudować całą II linię, to wymaga to znalezienia kolejnych ok. 1,5 mld zł. Staramy się te pieniądze znaleźć, bo to dobre rozwiązanie, żeby w jednym czasie tę linię zakończyć. Tym bardziej, że obsługa tej linii związana jest z STP na Morach – mówi Jacek Wojciechowicz.

Rozszerzenie zakresu inwestycji to spore wyzwanie pod względem finansowym. – Jakbyśmy chcieli, to w 4-5 lat moglibyśmy zbudować nawet i 50 km linii metra. Przede wszystkim to kwestia pieniędzy – nie jesteśmy w stanie zbudować więcej niż to, za co możemy zapłacić. Dlatego też musimy szukać środków w budżecie. Oznacza to ograniczenia i oszczędności w innych dziedzinach. To nie jest tak, że półtora miliarda złotych gdzieś się zgubiło. Trzeba racjonalizować wydatki i znaleźć na przestrzeni lat tę sumę. To nie jest prosta operacja, biorąc pod uwagę, że różnych potrzeb w mieście jest cała masa – zaznacza Wojciechowicz.

Niewielkim ratunkiem będą oszczędności w sposobie realizacji samego odcinka. – Można starać się „odchudzić” ten fragment. Nie zmienia to faktu, że poniżej półtora miliarda złotych się nie zejdzie. Są różne warianty realizacji tego odcinka – w normalnych wariantach kosztuje on 1,7 mld zł, przy oszczędnościach można próbować zmniejszyć tę kwotę do 1,2 mld zł – wylicza wiceprezydent.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5