Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro: Centralna Dyspozytornia teraz ze Strażą Metra Warszawskiego

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-06-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Metro Warszawskie zaprezentowało w piątek (29 czerwca) rozbudowaną Centralną Dyspozytornię na Kabatach. Została ona wzbogacona o stanowiska pracy Straży Metra Warszawskiego, która ma podgląd na wszystkie kamery z dwóch linii metra. – Celem jest usprawnienie współpracy i poprawa bezpieczeństwa w całym metrze – mówi Andrzej Wrona, odpowiadający za pion bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

Centralna Dyspozytornia (CD) warszawskiego metra znajduje się na terenie Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach. Stąd zarządzany jest ruch na dwóch liniach metra. – Obiekt został zmodernizowany. Poszerzamy działania dyżurnego metra o nowy komponent, który prowadzi sprawy związane z porządkiem i bezpieczeństwem – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego.

Najważniejsze miejsce pośrodku CD zajmuje dyżurny metra, koordynujący pracę dyspozytorów. – To najważniejsza osoba w metrze w czasie jego funkcjonowania. Na stanowisko to przychodzi szereg informacji z sieci metra. Są one analizowane i na tej podstawie są podejmowane ostateczne decyzje w sytuacjach kryzysowych i nietypowych – mówi Ireneusz Grunke, dyrektor ds. przewozów w Metrze Warszawskim. Dyżurny ma do dyspozycji wielki ekran z zobrazowaniem sytuacji ruchowej, a także dostęp do obrazu z kamer.

Po lewej stronie dyżurnego znajduje się pomieszczenie dyspozytorów I linii, a po prawej – II linii. Prowadzą oni bezpośrednio ruch pociągów. – Ze względu na wagę tych stanowisk, są one zdublowane – podkreśla Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego. Za stanowiskami dyżurnego i dyspozytorów znajdują się pomieszczenia dyspozytora energetycznego, odpowiadającego za zasilanie i oświetlenie, dyżurnego automatyka, odpowiedzialnego za łączność, zdalne sterowanie ze strony elektrycznej, napędy i rozjazdy, a także dyspozytora technicznego, który zarządza wentylacją, windami i schodami ruchomymi.

Teraz do dyżurnych i dyspozytorów dołączyli wartownicy Straży Metra Warszawskiego. Zlokalizowane jest tutaj stanowisko dowódcy zmiany. – To są oczy Centralnej Dyspozytorni. Mamy zobrazowanie z obydwu linii metra i z STP Kabaty. Z każdej kamery pracownicy mogą uzyskać natychmiastowy podgląd, przekazać informację do dyżurnego metra, który na tej podstawie podejmuje odpowiednie decyzje – mówi Andrzej Wrona, odpowiadający za pion bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

Przeniesienie stanowisk Straży Metra do CD przyspiesza komunikację między służbami metra. – Celem jest usprawnienie współpracy i poprawa bezpieczeństwa w całym metrze – mówi Andrzej Wrona.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Mimo zapowiedzi betoniarnia dalej blokuje budowę metra

Przestrzeń

Mimo zapowiedzi betoniarnia dalej blokuje budowę metra

Witold Urbanowicz 14 września 2023

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Mimo zapowiedzi betoniarnia dalej blokuje budowę metra

Przestrzeń

Mimo zapowiedzi betoniarnia dalej blokuje budowę metra

Witold Urbanowicz 14 września 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5