Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Metro: Będzie przetarg na min. 20 pociągów. Rosyjskie do sprzedaży?

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
24-02-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Metro: Będzie przetarg na min. 20 pociągów. Rosyjskie do sprzedaży?
fot. WU
Metro Warszawskie przygotowuje się do rozbudowy II linii metra nie tylko pod kątem infrastruktury, ale także taboru. – Przetarg na zakup będzie w tym roku – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego. Jaką dokładnie liczbę pojazdów będzie zawierało postępowanie, na razie nie wiadomo. Wszystko zależy od tego, czy spółka sprzeda pociągi rosyjskie, co jest jednym z rozważanych aktualnie wariantów. Mowa jest o zakupie nawet blisko 60 pociągów.

Trwają intensywne przygotowania do rozbudowy II linii metra, której centralny odcinek otwarto 8 marca 2015 r. W pierwszej kolejności powstaną odcinki 3+3, czyli po trzy stacje w każdą ze stron. Metro dysponuje pierwszymi pozwoleniami na budowę, wydanymi przez wojewodę. Gdy będą wszystkie, zostaną podpisane umowy z wykonawcami – z firmą Gulermak dla odcinka zachodniego na Wolę i Astaldi dla odcinka wschodnio-północnego na Targówek. – Jeśli pozwolenia będą w najbliższych dniach czy tygodniach roboty rozpoczną się połowie roku – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. Budowa powinna zakończyć się w 2019 r.

Drugi etap rozbudowy to odcinki 3+2, czyli dwie stacje na Woli i Bemowie po stronie zachodniej oraz trzy na Zaciszu i Bródnie po stronie wschodnio-północnej. Zaprezentowano właśnie koncepcje architektoniczno-budowlane dla nowych przystanków, teraz powstawać będą ich projekty. Budowa powinna rozpocząć się w okolicach 2019 r., czyli zakończenia realizacji wcześniejszego etapu rozbudowy (3+3) i potrwać do 2022 r.

Do obsługi rozbudowywanej sieci metra niezbędny jest dodatkowy tabor. – Żeby dotrzymać parametr częstotliwości na poziomie 2 min. – 2 min. 20 sekund dla odcinka 3+3 potrzeba dodatkowo 13 pociągów. Dla kolejnego etapu, czyli odcinka 3+2, trzeba siedem pociągów – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego.

Spółka przygotowuje się już do postępowania zakupowego. – Przetarg na zakup będzie w tym roku – mówi Jerzy Lejk. Na razie nie zdradza, na jaką liczbę będzie opiewało postępowanie. – To będzie w przetargu – mówi Lejk. Metro rozważa bowiem sprzedaż pociągów rosyjskich. – To jeden z rozważanych wariantów – przyznaje Jerzy Lejk. Mowa jest o zakupie nawet blisko 60 pociągów.

Metro posiada w sumie 22 pociągi rosyjskie, z czego 15 to składy „stare”, dostarczone w latach 1990-2008, a siedem to unowocześniona wersja, wprowadzona do ruchu w 2009 r. Oprócz tego kursuje 18 pociągów Alstom Metropolis ’98. Najnowszy nabytek spółki to 35 pociągów Siemens Inspiro, kupionych do obsługi centralnego odcinka II linii metra i wzmocnienia I linii.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5