Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Mennica Polska: Milion transakcji kartowych we Wrocławiu

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
16-04-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Mennica Polska: Milion transakcji kartowych we Wrocławiu
Fot. Kasper FiszerTramwaj we Wrocławiu
W niecały miesiąc od rozpoczęcia funkcjonowania wrocławskiego systemu płatności kartowych w tramwajach czy autobusach odnotowano milion transakcji – mówił podczas Forum Technologii w Transporcie Jacek Sieński z Mennicy Polskiej. Wskazywał on, że nowoczesne metody płatności nabierają znaczenia w obsłudze podróżnych. Mają być też przez nich coraz bardziej akceptowane.

– Trudno znaleźć polskie miasto, w którym wciąż stosuje się papierowe bilety okresowe. W tym obszarze elektronika zwyciężyła, i to zwyciężyła w sposób bardzo wyraźny – zaczął swoje wystąpienie na Forum Technologii w Transporcie Jacek Sieński, dyrektor handlowy płatności elektronicznych w Mennicy Polskiej SA. Stwierdzenie to stało się to przyczynkiem do pytania o to, czym jest dziś nowoczesność w zakresie systemów pobierania opłat przejazdowych. Zdaniem prelegenta kartę miejską można już bowiem uznać ze względu na jej powszechność za rozwiązanie tradycyjne.

Pasażer ma przy sobie identyfikator biletu, a nie jego nośnik

– Pojawiają się też już nowe trendy – argumentował. Zwrócił on uwagę, że coraz częściej bilety kodowane są bowiem nie na fizycznym nośniku, a w systemie centralnym. Karta (czy jakakolwiek inna forma) staje się więc de facto nie nośnikiem biletu, a jedynie identyfikatorem, dzięki któremu do legitymującego się nią pasażera można przyporządkować określone uprawnienia. Oparte na takim działaniu systemy funkcjonują także w Polsce, np. w Bydgoszczy.

Coraz większą rolę mają mieć także aplikacje mobilne. Pojawiły się bowiem skuteczne narzędzia zabezpieczające emitenta przed powielaniem jednego biletu przez wielu podróżnych. Choć analogiczne zmiany w odniesieniu do biletów jednorazowych idą nieco wolniej, a bilet papierowy nadal pozostaje w tym przypadku podstawowym nośnikiem, zdaniem Jacka Sieńskiego będzie on stopniowo wypierany. – Wydaje się, że podstawowym narzędziem wnoszenia opłat będzie telefon komórkowy i karta płatnicza, czyli to, co zawsze mamy ze sobą – stwierdził.

Wrocław: 35 proc. biletów kupionych w nowym systemie kartowym

Podawał on przykład nowego systemu kartowego działającego we Wrocławiu. – Po niespełna miesiącu jego funkcjonowania liczba dokonanych transakcji przekroczyła milion – stwierdził. – To ogromna skala, ok. 35 proc. wszystkich biletów sprzedanych w tym czasie w mieście – ocenił. Co ciekawe, prelegent odradzał jednak rezygnację z funkcjonowania tradycyjnych kanałów dystrybucji. Argumentował, że byłoby to problemem dla całych grup społecznych, które przyzwyczajone są do papierowego nośnika. – Te formy sprzedaży kiedyś znikną same – dodał.

Istotnym argumentem za stopniowym przechodzeniem na kartowe systemy poboru opłat ma być nie tylko rosnąca akceptacja społeczna, ale także koszt funkcjonowania dystrybucji. – Urządzenie, które nazywamy kasownikiem, choć de facto nie służy ono do walidacji, a do wniesienia opłaty za przejazd już wewnątrz pojazdu, jest kilkukrotnie tańsze niż automat stacjonarny czy mobilny, a zastępuje go funkcjonalnie – opisywał Jacek Sieński. Zapewniał też, że współczesne rozwiązania pozwalają w pełni zadbać o bezpieczeństwo tak transakcji, jak i danych związanych z obsługą podróżnych.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5