Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Jest odwołanie w megaprzetargu na tramwaje i nowy termin

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-05-09 15:34
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Jest odwołanie w megaprzetargu na tramwaje i nowy termin
fot. WU
Tramwaje Warszawskie przesunęły termin składania ofert w przetargu na dostawy do 213 nowych tramwajów. Chętni producenci mogą składać oferty o tydzień później – do 16 maja. Ponadto od warunków przetargu odwołanie złożył Alstom, który zakwestionował dolną granicę ceny za tramwaj w opcji.

Na początku lutego Tramwaje Warszawskie ogłosiły ogromny przetarg na dostawy 213 tramwajów, na co składają się 123 wozy w zamówieniu podstawowym i 90 pojazdów ramach opcji. Zadaniem producenta w zadaniu podstawowym będzie dostawa 85 tramwajów dwukierunkowych oraz 18 pojazdów jednokierunkowych o długości do 33 m, a także 20 wozów krótszych, o długości do 24 m. Prawo opcji obejmuje z kolei 45 tramwajów dwukierunkowych i tyle samo jednokierunkowych o długości do 33 m.

Pierwotnie oferty miały być znane już 27 marca, ale termin ten w związku z licznymi wnioskami i pytaniami był przesuwany. Jeden z kolejnych został wyznaczony na dzisiaj (9 maja), ale znowu został przesunięty. Producenci podkreślali, że 8 maja jest w wielu europejskich krajach dniem wolnym, co oznacza, że dla wielu firm termin na przygotowanie ofert byłby de facto krótszy (uzyskiwanie gwarancji bankowych, ustalenia co do cen z zagranicznymi podwykonawcami i wewnątrz korporacji). Ostatecznie więc spółka postanowiła wydłużyć termin o tydzień – do 16 maja.

W postępowaniu wpłynęło też odwołanie. 28 kwietnia wniosła ją firma Alstom Konstal, który poinformował o zamiarze złożenia oferty. Z pozoru odwołanie dotyczy błahej sprawy. Zamawiający dokonał zmian zapisów w specyfikacji zamówienia poprzez zastąpienie stwierdzenia, że „ceny jednostkowe tramwajów netto w opcji nie mogą być wyższe niż odpowiednie ceny jednostkowe tramwajów netto w zamówieniu podstawowym” sformułowaniem „ceny jednostkowe tramwajów netto w opcji nie mogą być wyższe niż odpowiednie ceny jednostkowe tramwajów netto w zamówieniu podstawowym i nie mogą być niższe niż 7% w stosunku do odpowiednich cen jednostkowych netto tramwajów w zamówieniu podstawowym”.

Alstom uzasadnia, że taki zapis narusza zasady uczciwej konkurencji polegające na ograniczeniu możliwości zaoferowania w opcji tramwaju za cenę jednostkową niższą niż 7% w stosunku do tramwaju dostarczonego w ramach zamówienia podstawowego – i to bez względu na fakt, czy wykonawca jest w stanie udowodnić, że ta niższa kwota nie ma charakteru ceny dumpingowej. Zdaniem Alstomu dolna granica nie ma żadnego uzasadnienia. Firma podkreśla, że tramwaj dostarczony w ramach opcji nie jest już obarczony kosztami prac projektowych czy homologacji.

Producent, wnosząc odwołanie, może nie tylko uzyskać, w przypadku uznania racji, korzystną dla siebie zmianę zapisów specyfikacji, ale też zyskać na czasie w postaci kolejnego przesunięcia terminu składania ofert do czasu rozstrzygnięcia odwołania.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tak będzie wyglądać tramwaj z Woli do Wilanowa (wizualizacje)

Przestrzeń

Tak będzie wyglądać tramwaj z Woli do Wilanowa (wizualizacje)

Witold Urbanowicz 04 maja 2017

Ponad sto lat zielonych torowisk tramwajowych

Komunikacja

Ponad sto lat zielonych torowisk tramwajowych

Witold Urbanowicz 29 kwietnia 2017

Tramwaj z Wilanowskiej do Służewca. Teraz studium, budowa do 2022 r.

Przestrzeń

Tramwaj z Wilanowskiej do Służewca. Teraz studium, budowa do 2022 r.

Witold Urbanowicz 26 kwietnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5