Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Medialne pożary elektrobusów w Niemczech

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
30-10-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
SWR, ARD/Tagesschau

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Medialne pożary elektrobusów w Niemczech
fot. youtube
Ostatnio głośno o groźnych w skutkach pożarach elektrobusów nocujących na zajezdniach w Niemczech. W niektórych przypadkach profilaktycznie odstawiono pojazdy. Niemieccy specjaliści uspokajają: pojazdy na baterie płoną 20 razy rzadziej niż inne.

O pożarze w zajezdni zakładów komunikacji w Stuttgarcie, który wybuchł 30 września już informowaliśmy. Małe eksplozje pękających opon zaniepokoiły wtedy mieszkańców dzielnicy Gaisburg. Do akcji gaszenia ognia włączyło się ponad 200 strażaków, niespełna dwóch godzin trzeba było na pokonanie ognia, który zniszczył ostatecznie 25 autobusów. Ich szkielety stoją w zajezdni do dzisiaj. Hala w dalszym ciągu zagrożona jest zawaleniem, dlatego badanie przyczyn zdarzenia toczy się bardzo powoli. Dwa ze zniszczonych pojazdów to pojazdy w pełni elektryczne, według pierwszych ustaleń pożar mógł wywołać jeden z nich. Według rozgłośni SWR chodzi o pojazd e-Citaro wyprodukowany przez Mercedes-Benz.

Niemieccy specjaliści w dalszym ciągu jednak ufają technologii i uspokajają. Powołują się przy tym na statystykę. Pojazdy na baterie płoną 20 razy rzadziej niż inne. Tego zdania jest Związek Niemieckich Ubezpieczycieli (GDV), który w rozmowie z rozgłośnią SWR potwierdza, że wg niego pojazdy elektrycznie nie cechuje większe zagrożenie samozapalenia czy spalenia niż w przypadku pojazdów o innych napędach. Bateria taka, jak w przypadku feralnego autobusu w Stuttgarcie, oceniana jest jako wyjątkowo bezpieczna. Ten typ testowany i badany był i jest we Francji, a technologicznie zbliżony jest to tego znanego z iPhona. Nie ma w nim żadnych substancji płynnych, a jest folia z tworzywa sztucznego, co jest rozwiązaniem samym w sobie jeszcze bezpieczniejszym. Zdaniem Maximiliana Fichtnera, dyrektora Helmholtz Institut w Ulm i czołowego eksperta w tej dziedzinie, z którym rozmawiał dziennik „Tagesschau”, błąd mógł wystąpić w procesie ładowania, być może na skutek przeładowania baterii.

Pożar w Stuttgarcie był trzecim takim zdarzeniem w Niemczech. W czerwcu 2021 r. spłonęło osiem autobusów, w tym pięć elektrycznych, w Hanowerze. W kwietniu zaś zniszczonych zostało kilkanaście autobusów w Düsseldorfie. Według rzeczoznawców zdarzenie to miało podłoże techniczne, ale brak do tej pory szczegółów.

Takie pożary bardzo niepokoją branżę, zwłaszcza w bardzo intensywnym momencie transformacji i przechodzenia do szerszego użytkowania pojazdów elektrycznych. I tu różnie reagują przewoźnicy. Zakłady komunikacyjne w heskim Wiesbaden włączyły właśnie do floty 40 pojazdów e-Citaro, podczas gdy Monachium wycofało osiem takich pojazdów z ruchu, motywując to względami bezpieczeństwa. Pojazdy wróciły jednak na trasę.

Stowarzyszenie Niemieckich Przewoźników (VDV) reaguje spokojnie, nie dostrzegając większej liczby zdarzeń niż dotychczas. Przedstawiciele VDV zwracają za to uwagę za zagęszczenie pojazdów w zajezdniach i zmniejszenie odstępów między zaparkowanymi pojazdami, co skutkować może większymi szkodami w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń. Mimo to technicy w dalszym ciągu badają przyczyny pożaru w Stuttgarcie, biorąc pod lupę zwłaszcza feralną baterię.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Nowa Ruda akceptuje ofertę na elektrobusy

Komunikacja

Nowa Ruda akceptuje ofertę na elektrobusy

Witold Urbanowicz 30 maja 2023

Elektrodzilla i Pan Tograf już w Radomiu. Kolejne dwa przegubowce

Przestrzeń

Kopenhaga z zakazem ruchu samochodów spalinowych do końca dekady?

Mobilność

Pozostałe z wątku:

Nowa Ruda akceptuje ofertę na elektrobusy

Komunikacja

Nowa Ruda akceptuje ofertę na elektrobusy

Witold Urbanowicz 30 maja 2023

Elektrodzilla i Pan Tograf już w Radomiu. Kolejne dwa przegubowce

Przestrzeń

Kopenhaga z zakazem ruchu samochodów spalinowych do końca dekady?

Mobilność

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5