Partner serwisu
Przestrzeń

Mazowsze: Ruszył przetarg na parkingi przy stacjach w Ciechanowie, Mławie i Małkini

Dalej Wstecz
Autor:

PKP PLK

Data publikacji:
05-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
05-04-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP PLK

Podziel się ze znajomymi:

Mieszkańcy Ciechanowa, Mławy oraz Małkini Górnej zyskają możliwość dogodnego łączenia podróży samochodem i koleją. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi na budowę nowych parkingów przy stacjach, zapewniając tym samym wygodne przesiadki do pociągów. Inwestycja będzie zrealizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Przy stacji Ciechanów od strony ul. Sienkiewicza powstanie 48 miejsc postojowych, w tym 3 miejsca dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. W Mławie przy ul. Dworcowej przewidziano 74 miejsca postojowe, w tym 4 dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Oba parkingi zostaną oświetlone latarniami działającymi w energooszczędnej technologii LED. Podróżni będą mogli skorzystać z parkingów w 2025 roku. Zapewnią one dogodne przesiadki na pociągi jadące w kierunku Warszawy i Gdańska.

W sąsiedztwie stacji Małkinia na linii Warszawa - Białystok zaplanowano budowę parkingu w rejonie ul. 1 Maja. Powstanie 86 miejsc postojowych, w tym 4 dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Teren, także obecnie wykorzystywany przez mieszkańców do parkowania, zostanie uporządkowany, zyska utwardzoną nawierzchnię i odwodnienie, będzie też oświetlony lampami LED. Dzięki większej liczbie dostępnych miejsc parkingowych, mieszkańcy dojeżdżający na co dzień do pracy i szkoły łatwiej przesiądą się z samochodów do pociągów. Udostępnienie parkingów planowane jest do końca roku.

Budowa miejsc postojowych realizowana jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Po zakończeniu prac PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekażą parkingi spółce PKP S.A., która będzie odpowiedzialna za ich zarządzanie i utrzymanie.

W województwie mazowieckim planowana jest budowa łącznie 11 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, o szacunkowej wartości ponad 8 mln zł. Są to Ciechanów, Mława, Ruda Wielka, Małkinia, Chorzele, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Warka, Urle i Zielonka. Udostępniono już dla podróżnych miejsca parkingowe przy nowym przystanku Błonie Rokitno.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. Obecnie zakończono budowę miejsc parkingowych w 9 lokalizacjach, w 44 postępują prace budowlane, a dla 25 trwają postępowania przetargowe.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5