Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Mazowsze jest „w blokach startowych”. Potrzebne unijne środki na ochronę powietrza

Dalej Wstecz
Autor:

ep.

Data publikacji:
17-02-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Mazowsze jest „w blokach startowych”. Potrzebne unijne środki na ochronę powietrza
fot. Pixabay
Trzy miliardy złotych – tyle potrzeba na inwestycje wspierające realizację celów w zakresie czystego powietrza na Mazowszu. Samorząd wojewódzki jest gotowy do ich realizacji, ale potrzebuje do tego środków europejskich. Żeby w dążeniu do tych samych celów wesprzeć także gminy z terenu Mazowsza, województwo przystępuje do Porozumienia Burmistrzów. Będzie w nim pełnić rolę koordynatora terytorialnego.

Na 100 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem jest aż 29 miast polskich. – To wyrzut sumienia, ale i doping byśmy szybciej pracowali nad zmianą tego stanu – powiedział Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR podczas konferencji prasowej poprzedzającej rozpoczęcie Kongresu Czystego Powietrza. Jak dodał, według najnowszych badan, każdego roku z powodu smogu w naszym kraju umiera 94 tys. osób. W gospodarce to straty szacowane na 180 - 190 mld zł rocznie. Nie jesteśmy na tyle bogatym krajem, byśmy mogli sobie pozwolić na tak wysokie starty ludzkie, ale i gospodarcze – powiedział Adrian Furgalski podkreślając, że trzeba zrobić wszystko, by na cele związane m.in. z czystym powietrzem zacząć wykorzystywać pieniądze unijne.

Na uruchomienie tych środków czeka także samorząd województwa mazowieckiego. Jak powiedział wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego - Mirosław Orliński, budżet, który samorząd planuje na inwestycje związane z poprawą jakości powietrza na Mazowszu to 3 mld zł. Jak mówił samorząd wyczekuje uruchomienia tych środków. – Apelujemy, by rząd potrafił współpracować z Komisją Europejską, byśmy mogli w ramach ochrony powietrza te środki uruchamiać. To ogromne wyzwanie nie tylko dla nas wszystkich, ale następnych pokoleń – stwierdził.

Tegoroczny Kongres Czystego Powietrza to moment, w którym województwo podejmuje ważną inicjatywę – przystępuje do europejskiego Porozumienia Burmistrzów - oddolnej inicjatywy wspieranej przez Komisję Europejską. Mazowsze będzie w nim pełniło rolę koordynatora terytorialnego. – Mamy już 11 tys. interesariuszy w całej Europie. Chcemy by województwo mazowieckie dołączyło w dużej licznie, dlatego będziemy wspierać gminy będąc ich koordynatorem terytorialnym – powiedział Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie.

Jak dodał, cześć gmin już jest w porozumieniu – to m.in. Płock, Warszawa, czy Płońsk, ale także małe gminy jak Stara Kornica czy Kotuń. Samorząd wojewódzki liczy, ze będzie ich coraz więcej. – Chcemy zaciągnąć je do współpracy, ale też wspierać ich w drodze do redukcji gazów cieplarnianych i skrócić drogę miedzy Komisją Europejską, a tymi gminami, by te działania były bardziej efektywne – mówił przedstawiciel województwa.

Jak powiedziano podczas konferencji, Mazowsze „jest już w blokach startowych”. Czeka tylko na pieniądze. O tym, że te środki są niezbędne, jest przekonany także Adrian Furgalski. Jak powiedział, funduszy unijnych nie da się zastąpić „żadnymi pieniędzmi drukowanymi w podziemiach NBP”. – Trzymam kciuki, by się rozpoczął prawdziwy dialog między Warszawą i Brukselą.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5