Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Mazowieckie ma oficera rowerowego

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
05-08-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Mazowieckie ma oficera rowerowego
fot. Ala z/lic. CC 3.0
Mazowiecki Urząd Marszałkowski powołał pełnomocnika marszałka ds. komunikacji rowerowej. Funkcję tę objął dotychczasowy sekretarz Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – Krzysztof Knyż.

Oficerowie rowerowi istnieją w Polsce od kilku lat. Pierwszego z nich powołano w grudniu 2007 we Wrocławiu; z biegiem czasu pojawiali się w kolejnych miejscowościach, m.in. w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie czy Warszawie. Zajmowali się wszelkimi sprawami związanymi z komunikacją rowerową w granicach swoich miejscowości, pomagali we wdrażaniu standardów budowy dróg dla cyklistów oraz pilnowali ich przestrzegania, brali udział w planowaniu spójnej sieci tras, forsowali dobre praktyki oraz rozwiązywali bieżące problemy rowerzystów.

Jeszcze do niedawna pełnomocnicy ds. komunikacji rowerowej istnieli wyłącznie w miastach. W październiku ubiegłego roku sytuacja uległa zmianie. Zachodniopomorskie jako pierwsze powołało oficera rowerowego na szczeblu wojewódzkim. Nowo wybrana urzędniczka w osobie Wandy Nowotarskiej otrzymała zadanie koordynacji wszelkich zadań związanych z komunikacją rowerową w województwie, czyli tworzenia standardów projektowania oraz dokumentów o charakterze strategicznym i operacyjnym, opiniowania projektów czy współpracy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

20 lipca br. do grona województw posiadających własnego oficera rowerowego dołączyło również mazowieckie. W trakcie posiedzenia tamtejszej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego marszałek Adam Struzik wydał zarządzenie w sprawie mianowania swojego pełnomocnika ds. komunikacji rowerowej. Funkcję tę objął Krzysztof Knyż, dotychczasowy sekretarz Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Powołanie oficera zostało uargumentowane koniecznością sprostania wyzwaniom, jakie stawia ciągły rozwój infrastruktury rowerowej na terenie województwa. Należy do nich m.in. konieczność podniesienia bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu oraz poprawy spójności sieci tras, po których z roku na rok porusza się coraz więcej cyklistów. Nowa funkcja powstała również w celu propagowania aktywnego trybu życia wśród mieszkańców mazowieckiego (zachęcanie do częstszej rezygnacji z samochodu na rzecz dwóch kółek) i popularyzowania turystyczno-rekreacyjnego aspektu jazdy rowerem.
 
Do zadań mazowieckiego pełnomocnika będzie należeć m.in. inwentaryzacja istniejącej infrastruktury rowerowej połączona ze sporządzeniem jej mapy (uwzględniającej także stan techniczny danych odcinków) oraz opracowanie propozycji stworzenia nowych ciągów. Oficer pomoże również w znalezieniu funduszy na inwestycje wszystkim podmiotom z terenu województwa, które chcą tworzyć dla cyklistów nowe udogodnienia w postaci tras oraz infrastruktury towarzyszącej.

Wśród obowiązków nowo powołanego urzędnika znalazło się też dbanie o wizerunek mazowieckiego jako województwa przyjaznego użytkownikom dwóch kółek. Oficer rowerowy aktywnie włączy się w promocję wydarzeń związanych z transportem rowerowym oraz przygotuje materiały dotyczące komunikacji rowerowej, które zostaną umieszczone w sieci oraz przekazane mediom.

W ramach swoich zadań pełnomocnik będzie współpracował z innymi organami podległymi Marszałkowi Województwa (m.in. z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, Mazowieckim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie i Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) oraz Lasami Państwowymi i GDDKiA.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Ul. Rewolucji 1905 r. będzie dwukierunkowa dla rowerów

Mobilność

Łódź: Ul. Rewolucji 1905 r. będzie dwukierunkowa dla rowerów

Roman Czubiński 08 lipca 2023

Warszawa: Veturilo przebojem lata. Wyniki wypożyczeń

Mobilność

Warszawa: Veturilo przebojem lata. Wyniki wypożyczeń

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Ul. Rewolucji 1905 r. będzie dwukierunkowa dla rowerów

Mobilność

Łódź: Ul. Rewolucji 1905 r. będzie dwukierunkowa dla rowerów

Roman Czubiński 08 lipca 2023

Warszawa: Veturilo przebojem lata. Wyniki wypożyczeń

Mobilność

Warszawa: Veturilo przebojem lata. Wyniki wypożyczeń

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5