Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Mastercard: Mieszkańcy miast chcą płacić kartą także za transport

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-10-29 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mastercard: Mieszkańcy miast chcą płacić kartą także za transport
Pociąg z reklamą Mastercardfot. Simon Legner (simon04), lic. CC BY-SA 4.0
Coraz większa liczba mieszkańców miast wymusi stosowanie coraz nowocześniejszych rozwiązań technologicznych, bo stare systemy będą bardzo przeciążone. Jednym z dobrych przykładów nowych możliwości jest wprowadzanie systemów płatności za transport, w których nie ma już papierowego biletu – twierdzi Mastercard. Ogólnoświatowa organizacja płatnicza jest zadowolona z wyników pilotaży w Łodzi i Wrocławiu i proponuje wdrożenie technologii w kolejnych miastach.

– Według danych ONZ w 2025 r. w miastach będzie żyło 2 mld ludzi, a w 2050 r., co na razie wydaje się perspektywą bardzo odległą, będzie to już 9 mld ludzi, czyli 70 proc. światowej populacji – mówiła podczas tegorocznego Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta Kamila Kaliszyk, head of market development and acceptance w MasterCard Europe. W jej opinii miasta będą więc musiały coraz silniej ukierunkowywać się na zaspokajanie potrzeb coraz szerszej grupy ich mieszkańców. Istotny będzie także szybki rozwój technologiczny, bo istniejące systemy zarządzania dotyczące różnych dziedzin życia, w tym transportu, staną się bardzo przeciążone.

Miast z kartowymi systemami biletowymi będzie coraz więcej?

Oceniła ona, że mieszkańcy oczekiwać będą od władz miast możliwości łatwego i wygodnego życia. Stwierdziła także, że ważnym elementem wpływającym na ów komfort będzie jednolity standard płatności za wszystkie usługi. – Według badań, które zrobiliśmy w zeszłym roku, 61 proc. respondentów w Polsce chciałoby płacić kartą płatniczą wszędzie bez wyjątku, w tym w transporcie miejskim – mówiła.

– Wierzymy więc, że w większości miast w Polsce zostaną wdrożone otwarte systemy transportowe [OPS], w których karta płatnicza staje się biletem – powiedziała przedstawicielka Mastercard. Dobrze oceniła ona funkcjonowanie pilotażu w Łodzi i szerszego we Wrocławiu. – To jest dla mieszkańców bardzo dobre rozwiązanie, bo czemu nie mielibyśmy płacić w pojazdach tak, jak robimy to wszędzie indziej? – pytała.

OPS wygodny dla turystów, których w miastach przybywa

W opinii Kamili Kaliszyk rozwiązanie z kartą płatniczą stanowiącą również bilet jest bardzo wygodne także dla turystów. – Tymczasem turystyka, a zwłaszcza turystyka miejska, rozwija się dziś bardzo dynamicznie – wskazywała. – Dzięki OPS turyści nie muszą znać się na taryfie obowiązującej w danej miejscowości. Jeśli opłaty można dokonać kartą, po prostu wchodzą do pojazdu i nią płacą – argumentowała.

Zdaniem Mastercard rosnąć będzie także znaczenie mobilności opartej na używaniu, a nie na posiadaniu pojazdów. – Młode pokolenie jest na to na pewno gotowe – oceniła przedstawicielka organizacji płatniczej. Zapowiedziała także, że Mastercard chce wspierać miasta w przygotowywaniu różnych rozwiązań z tego zakresu, w tym aplikacji miejskich obejmujących możliwość skorzystania z różnych form transportu współdzielonego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Odsyłamy papier do lamusa. Do biletu nie jest potrzebny [ROZMOWA]

Mobilność

Odsyłamy papier do lamusa. Do biletu nie jest potrzebny [ROZMOWA]

Jakub Dybalski 11 października 2018

Bydgoszcz. Rusza Open Payment System. Bilet na karcie płatniczej

Komunikacja

Bydgoszcz. Rusza Open Payment System. Bilet na karcie płatniczej

Jakub Dybalski 10 października 2018

Gdańsk. Rusza pilotaż Open Payment System w komunikacji miejskiej

Komunikacja

Gdańsk. Rusza pilotaż Open Payment System w komunikacji miejskiej

jd/inf. pras. 03 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5