Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

MAP: PKP, PGL, PKSy pod nadzorem Małeckiego. CPK zostaje u Kowalskiego

Dalej Wstecz
Autor:

redakcja

Data publikacji:
07-12-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
MAP

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
MAP: PKP, PGL, PKSy pod nadzorem Małeckiego. CPK zostaje u Kowalskiego
fot. PKP PLK
Z początkiem listopada zmienił się zakres odpowiedzialności w kierownictwie Ministerstwa Aktywów Państwowych. W efekcie pod skrzydła Macieja Małeckiego trafiła większość podmiotów związanych z transportem w tym PKP, PKP PLK i kilka PKS. Pod nadzorem Janusza Kowalskiego zostało za to CPK.

Zmiany zostały wprowadzone Zarządzeniem Ministra Aktywów z dnia 30 października 2020 r. w sprawie ustalenia podziału prac w Kierownictwie Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP). Dokument ten określa zadania spoczywające na ministrze oraz sekretarzach i podsekretarzach stanu.
W załączniku do zarządzenia znalazł się wykaz podmiotów nadzorowanych przez poszczególne osoby z kierownictwa ministerstwa. Grupa LOTOS, Olren oraz PGNiG podlegają jako jedyne bezpośrednio Ministrowi Aktywów Państwowych.

Sekretarzowi Stanu Maciejowi Małeckiemu (Prawo i Sprawiedliwość) na moc zarządzeni podlega 39 podmiotów, w tym spółki najważniejsze dla sektora transportu. Wśród nich znajdziemy: Polską Grupę Lotniczą (PGL, właściciel m.in. PLL LOT), LOTAMS, PKP PLK, PKP SA, WARS, Polbus-PKS, Polonus, liczne przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej (część w upadłości) oraz ZNTK w Oleśnicy w upadłości.

Pod nadzorem wiceministra Janusza Kowalskiego (Solidarna Polska) sprawuje obecnie nadzór nad trzema podmiotami tj. Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK), Giełdą Papierów Wartościowych oraz Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych. Sprawuje także funkcję pełnomocnika rządu do spraw reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa.

W zakresie transportu zaszła zmiana polegająca na przekazaniu Maciejowi Małeckiemu spółek m.in. PKP SA i PKP PLK oraz PKSy znajdujących się wcześniej pod nadzorem Janusza Kowalskiego. Szerzej pisaliśmy na ten temat w styczniu w tekście pt. 200 podmiotów trafia pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Wiceministrowi Arturowi Soboniowi podlega większość podmiotów z sekotra energetycznego, w tym Polska Grupa Górnicza, Tauron czy Węglokoks oraz Prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz pięć instytutów badawczych. Andrzejowi Śliwce podlega 38 podmiotów w tym Grupa Azoty oraz Poczta Polska. 97 podmiotów przypadło Zbigniewowi Gryglasowi – w tej grupie znajdują się m.in. firmy z sektora obronnego.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5