Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

MAN za drogi dla Gliwic

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2017-12-05 14:13
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MAN za drogi dla Gliwic
fot. Therud, lic. CC BY-SA 4.0
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach chciało zakupić dwanaście fabrycznie nowych niskopodłogowych przegubowych autobusów komunikacji miejskiej. Jedyna oferta w przetargu okazała się dla przewoźnika za droga. Postępowanie unieważniono.

Zamówienie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach dotyczyło dwunastu fabrycznie nowych niskopodłogowych – i też przegubowych – autobusów komunikacji miejskiej. Przewoźnik zamawiał trzyosiowe pojazdy, które miały pochodzić od jednego producenta. Pojazdy nie mogły być wyprodukowane wcześniej niż w roku 2018.

Długość całkowita, określona przez zamawiającego, zawiera się w przedziale od 17,5 m do 18,75 m. Dopuszcza się jednak autobus z tolerancją długości do 0,1 m pod warunkiem posiadania homologacji dopuszczającej jego eksploatację na rynku polskim. Wysokość pojazdów nie może być większa niż 3,25 m. Zamawiający wymaga ponadto, aby autobusy spełniały wymagania normy EURO VI dotyczącej emisji zanieczyszczeń i nie były to pojazdy prototypowe. Autobus powinien móc pomieścić do 140 pasażerów, a co najmniej 25% z tej liczby ma mieć zagwarantowane miejsce siedzące. Zaznaczono także, że co najmniej 12 miejsc siedzących ma być dostępnych bezpośrednio z poziomu niskiej podłogi. Wejście do pojazdu miałyby zapewnić 4 pary podwójnych drzwi.

Nowe pojazdy miały być wyposażone w klimatyzację części pasażerskiej oraz kabiny kierowcy. W zamówieniu zaznaczono, że autobusy powinny być wyposażone silnik rzędowy, 6 cylindrowy, umiejscowiony za trzecią osią pojazdu. Moc silnika określono na maksymalnie 235 kW. Zużycie paliwa w pojeździe nie może przekroczyć 52,5 litra na 100 km.

Oferenci, aby wziąć udział w postępowaniu, musieli się wykazać, że dostarczyli do obrotu na rynku państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Wspólnota Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców, w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert 5 sztuk miejskich niskopodłogowych trzyosiowych autobusów przegubowych o długości od 17,50 m do 18,75 m.

Na udział w przetargu zdecydował się wyłącznie MAN. Producent przedstawił ofertę, w której wycenił zamówienie na 20,65 mln zł brutto. Przewoźnik na ten cel zabezpieczył z kolei 17,712 mln zł brutto. Ponadto MAN zadeklarował, że zrealizuje zamówienie w terminie maksymalnie 185 dni. Oferta okazała się jednak dla przedsiębiorstwa w Gliwicach za droga i postępowanie unieważniono.

Gliwickie przedsiębiorstwo swoje pojazdy wymienia dość regularnie. Na przełomie 2016 i 2017 r. pozyskało 20 nowych pojazdów. Równolegle z nierozstrzygniętym ostatecznie przetargiem na 12 przegubowców toczy się postępowanie w sprawie zamówienia na cztery autobusy standardowej długości.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gliwice zamawiają cztery autobusy

Komunikacja

Gliwice zamawiają cztery autobusy

Jakub Dybalski 27 listopada 2017

PKM w Gliwicach kupuje nowe autobusy

Komunikacja

PKM w Gliwicach kupuje nowe autobusy

mj, Transport Publiczny 14 października 2017

Koniec gliwickiej sagi: Solaris dostarczy dziewięć autobusów

Komunikacja

Koniec gliwickiej sagi: Solaris dostarczy dziewięć autobusów

Witold Urbanowicz 23 stycznia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5