Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

MAN i Solaris rywalizują o zlecenie dla PKM Gliwice

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-01-14 14:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MAN i Solaris rywalizują o zlecenie dla PKM Gliwice
fot. PKM Gliwice
PKM w Gliwicach otworzyło oferty w przetargu na dostawę dziesięciu autobusów 12-metrowych. O zamówienie, na realizację którego przeznaczono ok. 10 miesięcy, ubiegają się firmy MAN i Solaris. Producenci mogli dostać dodatkowe punkty za zaoferowanie pojazdów hybrydowych.

Przedmiotem przetargu jest dostawa dziesięciu autobusów dwuosiowych o długości 11,8-12,2 m. Pojazdy mają pomieścić min. 91 osób, z czego 25% na miejscach siedzących. Pojazd ma być niskopodłogowy, bez stopni w wejściach. Przewidziano trzy pary drzwi w układzie 2-2-2. Wymagane są klimatyzacja, ogrzewanie, wentylacja, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, monitoring, kasowniki, system dynamicznej informacji pasażerskiej z wyświetlaczami i nagłośnieniem, instalacja pod ŚKUP.

W pojeździe ma być zainstalowany ogranicznik prędkości do 80 km/h. Zamawiający preferuje autobusy hybrydowe, z rekuperacją energii. W takim pojeździe silnik spalinowy ma być wspierany przez silnik elektryczny, którego moc znamionowa wynosi co najmniej 10 kW.

W postępowaniu wpłynęły dwie oferty. W budżecie określonym na kwotę 11,685 mln zł brutto zmieścił się jedynie Solaris, który zaoferował dostawy za 11,427 mln zł brutto. Konkurent – firma MAN – jest gotowy zrealizować zamówienie za 12,288 mln zł brutto. Solaris zaoferował też lepsze warunki gwarancji – 15 lat zamiast 10 lat w przypadku nadwozia i szkieletu kratownicy, a także 60 miesięcy zamiast 36 miesięcy w przypadku powłoki lakierniczej.

O wyborze zdecyduje cena (50%), ocena techniczna (20%), ekologia (20%), gwarancja i serwis (5%), ceny wybranych części zamiennych (5%). W ocenie technicznej pod uwagę branych będzie 16 podkryteriów (m.in. materiał oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego elementów konstrukcyjnych karoserii, pojemność skokowa silnika, wyposażenie pojazdu w zależną oś I, podział szyby czołowej, podział zewnętrzny ścian bocznych, materiał, z którego wykonane jest poszycie zewnętrzne dachu nadwozia, liczba wszystkich miejsc, udział procentowy liczby miejsc do siedzenia dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi, ilość czynnika chłodniczego w układzie systemu klimatyzacji, zaoferowanie systemu klimatyzacji z ułatwionym dostępem, spełnienie wymogów dot. ochrony osób przebywających w kabinie pojazdu użytkowego i wytrzymałości konstrukcji nośnej dużych pojazdów pasażerskich, a także w odniesieniu do palności części, podział okien awaryjnych. Dodatkowe punkty można otrzymać w przypadku, gdy silnik i pojazd mają jednego producenta. Ponadto punktowane będzie zaoferowanie pojazdu hybrydowego).

Na realizację zamówienia przeznaczono 310 dni. Pierwszy autobus powinien zostać dostarczony najwcześniej we wrześniu 2020 roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gliwice. Przetarg na 10 autobusów: Wygrywa Solaris, MAN wyrzucony

Przestrzeń

Gliwice. Przetarg na 10 autobusów: Wygrywa Solaris, MAN wyrzucony

Witold Urbanowicz 12 lutego 2020

Solaris dostarczy krótkie i długie autobusy do Gliwic

Komunikacja

Solaris dostarczy krótkie i długie autobusy do Gliwic

Witold Urbanowicz 01 sierpnia 2018

Gliwice z ofertą Solarisa na solówki

Komunikacja

Gliwice z ofertą Solarisa na solówki

Witold Urbanowicz 22 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5