Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Małopolska: Połączenia na Słowację wciąż niepewne

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-11-26 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Małopolska: Połączenia na Słowację wciąż niepewne
Fot. Kasper FiszerAutobus na Słowacji
Wciąż trwają negocjacje pomiędzy województwem małopolskim a słowackim krajem preszowskim dotyczące możliwego uruchomienia transgranicznych połączeń autobusowych. Na razie nie wiadomo jednak, czy ostatecznie dojdzie do utworzenia dogodnych dla turystów z obu krajów tras. Przed potencjalnymi partnerami wciąż jest bowiem najtrudniejszy etap rozmów dotyczący modelu finansowania kursów.

Od kilku miesięcy informujemy na naszych łamach o problemach komunikacyjnych na granicy polsko-słowackiej. Praktycznie nie funkcjonuje transgraniczna komunikacja kolejowa, a regularne przewozy drogowe ograniczają się do linii dalekobieżnych lub nielicznych połączeń sezonowych. Sytuację tę zamierza poprawić województwo małopolskie, uruchamiając dotowane połączenia dla mieszkańców regionu oraz dla turystów odwiedzających tatrzańskie miejscowości wypoczynkowe.

Negocjacje ze Słowakami spowolnione zmianą układu politycznego

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosił na początku miesiąca zamiar uruchomienia czterech transgranicznych linii autobusowych: Zakopane – Twardoszyn (Tvrdošín), Trzciana (Trstená) – Jabłonka/Lipnica Wielka, Zakopane – Jezioro Szczyrbskie (Štrbské Pleso)/Podbańska (Podbanské) i Nowy Targ – Poprad. Według przekazów medialnych zapaść miała także decyzja o utworzeniu przesiadkowego połączenia Zakopane – Sucha Góra (Suchá Hora) – Zuberzec-Zwierówka (Zuberec-Zverovka). Jak informuje UMWM, utworzenie kursów na tych trasach nie jest jeszcze pewne.

– Na obecnym etapie rozmów nie można przesądzać, które połączenia zostaną uruchomione i w jakim terminie. Obecnie najbardziej zaawansowane prace trwają nad uruchomieniem połączenia autobusowego, które docelowo ma połączyć Zakopane z Orawą przez przejście graniczne Chochołów – Sucha Horá – mówi Magdalena Opyd, podinspektor w Biurze Prasowym UMWM. Przedstawicielka Urzędu zwraca uwagę, że istotny wpływ na tempo rozmów prowadzonych ze stroną słowacką, która miałaby współfinansować międzynarodowe kursy, miały niedawne wybory do tamtejszego samorządu.

Kluczowym etapem negocjacji będzie rozmowa o pieniądzach

– Kluczowym elementem rozmów warunkującym, które linie i w jakim zakresie zostaną uruchomione, będzie podział finansowania przedmiotowych połączeń transgranicznych – podkreśla nasza rozmówczyni. Przed stronami wciąż pozostaje więc najtrudniejszy etap negocjacji, a ich przebieg będzie zależeć od nowego układu politycznego, jaki wykształci się po stronie słowackiej. Nawet jeśli zaś dojdzie do ostatecznego porozumienia, nie wiadomo, w jakich terminach kursować będą transgraniczne autobusy.

– Docelowo połączenia mają być wykonywane przez cały rok – mówi Magdalena Opyd. – Niewykluczone jest jednak, że w okresach o szczególnym natężeniu turystycznym liczba kursów będzie zwiększona. Obecnie planuje się, że pierwsze autobusy łączące Małopolskę ze Słowacją ruszą już w lecie 2018 r. Jednak termin ten zależy od tego jakie ustalenia zostaną podjęte z naszymi słowackimi partnerami – podsumowuje.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Świnoujście – UBB 1:0

Prawo & Finanse

Świnoujście – UBB 1:0

Jakub Dybalski 10 listopada 2017

Świnoujście. UBB tłumaczy: Mamy prawo jeździć autobusami

Prawo & Finanse

Świnoujście. UBB tłumaczy: Mamy prawo jeździć autobusami

Jakub Dybalski 17 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5