Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Małopolska chce autobusów na Słowację

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-04-03 07:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Małopolska chce autobusów na Słowację
fot. Kasper Fiszer.Autobus na Słowacji.
Województwo małopolskie rozmawia z przedstawicielami lokalnych samorządów z Podhala o możliwości uruchomienia dotowanych połączeń na Słowację. Autobusy miałyby wozić Polaków na górskie wędrówki, a Słowaków – na zakupy. Sukces przedsięwzięcia uzależniony jest jednak m.in. od przebiegu negocjacji z potencjalnymi partnerami zza południowej granicy.

W sobotę informowaliśmy o ożywionych pracach maących doprowadzić do rozbudowy oferty połączeń autobusowych w relacjach Polska – Słowacja. Jak zauważają przedstawiciele portalu Port Europa, który prowadzi akcję na rzecz poprawy jakości komunikacji między sąsiednimi krajami, problem z przemieszczaniem się w relacjach transgranicznych zauważył samorząd województwa małopolskiego. Władze regionu potwierdzają, że wspólnie z gminami chciałyby otworzyć regularne linie łączące południową Małopolskę i Podhale ze słowackimi krajami preszowskim i koszyckim.

Wstępny etap to przygotowanie wspólnego listu intencyjnego

– W tej sprawie odbyło się spotkanie w Zakopanem – mówi Agnieszka Grybel-Szuber, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Uczestniczyły w nim także władze kilku lokalnych samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Region proponuje na razie stworzenie wspólnego listu intencyjnego wszystkich zainteresowanych podmiotów z Polski, który miałby ułatwić porozumienie ze stroną słowacką.

– Intencją spotkania jest przygotowanie i podjęcie działań, które ułatwiłyby turystom i mieszkańcom tego terenu oraz szeroko rozumianej Małopolski dostęp do obu stron Tatr – wskazywał Grzegorz Lipiec odpowiadający w zarządzie województwa za współpracę międzynarodową. Na razie nie wiadomo, w jakich dokładnie relacjach mogłyby kursować autobusy. Wstępne warianty tras mają przygotować podhalańskie samorządy. Leszek Zegzda z zarządu województwa zaproponował, by przedstawić stronie słowackiej projekt dwóch lub trzech przygranicznych połączeń.

Jaka rola władz województwa, a jaka – samorządów lokalnych?

W opinii władz regionu uruchomienie linii na Słowację w ramach dotowanej służby publicznej jest jedynym realnym wariantem poprawy trudnej sytuacji komunikacyjnej pogranicza. – Turyści wędrujący szlakami na Słowację mają często problem z powrotem do miejsc, skąd rozpoczęli swoją wędrówkę, z podobnym utrudnieniem spotykają się południowi sąsiedzi Małopolski dokonujący w naszym kraju zakupów. Przemieszczanie się przez południową granicę, zwłaszcza na krótkich odcinkach, stanowi znaczny problem zarówno dla turystów, jak i mieszkańców terenów przygranicznych – czytamy tymczasem w komunikacie przygotowanym przez Agendę UMWM w Nowym Sączu.

Nie wiadomo jednak na razie, jaką rolę w kształtowaniu siatki nowych połączeń miałyby pełnić władze regionu. Być może będą one jedynie koordynować działania gmin czy powiatów. – Działania w tym zakresie mogą podejmować samorządy lokalne – wskazuje bowiem wspomniany komunikat urzędu marszałkowskiego. – Powodzenie przedsięwzięcia w znacznym stopniu uzależnione jest [też] od efektów uzgodnień ze stroną słowacką – dodają jego autorzy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Połączenia na Słowację: Szansa dla ruchu transgranicznego?

Komunikacja

Połączenia na Słowację: Szansa dla ruchu transgranicznego?

Kasper Fiszer 01 kwietnia 2017

PolskiBus sprzedaje bilety na Ukrainę

Mobilność

PolskiBus sprzedaje bilety na Ukrainę

Jakub Dybalski 17 października 2016

Świnoujście: Poślizg w reaktywacji transgranicznej Linii Europejskiej

Komunikacja

Świnoujście: Poślizg w reaktywacji transgranicznej Linii Europejskiej

Martyn Janduła 06 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5