Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Malbork: W tym roku zakup co najmniej pięciu elektryków

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2019-02-11 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Malbork: W tym roku zakup co najmniej pięciu elektryków
fot. PF
Jeszcze w tym roku jest szansa, że Malbork zakupi niskoemisyjne autobusy, co znacząco odmłodzi tabor spółki, borykającej się ze starymi Scaniami. Wszystko zależy od otrzymanego przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej oraz programu Gepard II. W zależności od środków, mówi się od pięciu, do nawet dziesięciu nowych pojazdów.

Obecny tabor MZK Malbork składa się z 15 pojazdów, których średni wiek oblicza się na 13 lat. Dużym problemem jest siedem Scanii, które znacząco postarzają flotę, gdyż każdy z nich przekroczył wiek 20 lat. Spółka ma z nimi sporo problemów, a Małgorzata Zemlik, prezes MZK w Malborku, wskazuje na duży wskaźnik ich awaryjności i kosztowne naprawy.

Miasto także zdaje sobie sprawę z tego problemu, dlatego jeszcze na początku 2018 roku Rada Miasta podjęła decyzję o zwiększeniu udziałów w MZK. Dzięki temu od 2019 roku corocznie spółka otrzymuje 705 tys. zł. Do 2026 roku będzie to w sumie około 5,6 mln zł.

Dodatkowe środki dla MZK mają przede wszystkim pomóc w zakupie nowych pojazdów. Jak tłumaczył Marek Charzewski, burmistrz miasta, zakup co najmniej pięciu autobusów ma sprawić, że koszty firmy w zakresie ponoszonych kosztów na remonty spadną, co spowoduje, że kondycja spółki trochę się poprawi.

MZK Malbork chciałby skorzystać z dwóch programów umożliwiających dofinansowanie do zakupu pojazdów niskoemisyjnych. Jednym z nich jest Gepard II. – Spółka obecnie aplikuje na dofinansowanie zakupu 5 szt. autobusów elektrycznych – wyjaśnia Zemlik. Program Gepard powstał z myślą o samorządach chcących kupić autobusy elektryczne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela bezzwrotnych dotacji do nawet 100 tys. zł. Wnioski do drugiej edycji przyjmowane są jeszcze do 4 lutego 2019 roku. Spółka MZK aplikuje także o środki w ramach POIiŚ. Składanie środków trwa do końca stycznia.

– Jeżeli spółka otrzyma dofinansowanie zakupimy autobusy elektryczne o długości 12m. W zależności od dofinansowania planujemy pozyskać od pięciu do maksymalnie dziesięciu autobusów – podaje szczegóły Małgorzata Zemlik, prezes MZK w Malborku. Pojazdy zastąpią wysłużone Scanie. Ostatnie zakupy spółka poczyniła w 2016 roku, kiedy to kupiono jeden autobus Interurbino Solarisa.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro w Teheranie na straży rewolucji

Przestrzeń

Metro w Teheranie na straży rewolucji

Witold Urbanowicz 10 lutego 2019

Wild: Powstaje program wieloletni dla CPK

Komunikacja

Wild: Powstaje program wieloletni dla CPK

Jakub Madrjas 10 lutego 2019

Autonomiczny autobus Volvo testowany w Singapurze

Mobilność

Autonomiczny autobus Volvo testowany w Singapurze

jd/inf. pras. 10 lutego 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5