Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Lwów: Tramwajem na Sychów w II połowie listopada

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-10-04 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lwów: Tramwajem na Sychów w II połowie listopada
fot. Martyn Janduła
Pojawiła się data uruchomienia budowanej i od lat wyczekiwanej 5-kilometrowej linii tramwajowej na osiedle Sychów we Lwowie. Według zapowiedzi ma to nastąpić w II połowie listopada.

Sychów, leżący na południu Lwowa, jest jedną z większych dzielnic miasta. Zamieszkuje ją 150 tys. mieszkańców. Nic dziwnego, że od lat podnoszona jest kwestia poprawy dojazdu i lepszego skomunikowania sypialni. Jeszcze w latach 80. XX w., czyli okresie intensywnego rozwoju osiedla, pojawiła się koncepcja budowy szybkiego tramwaju. Była to jednak inwestycja trudna do zrealizowania w ówczesnej sytuacji polityczno-gospodarczej.

Kolejne przymiarki do budowy trasy do dzielnicy Sychów uczyniono w 2008 r. Położono wówczas 180 metrów torów w ciągu ulicy Wasylja Stusa w pobliżu pętli Akademia Mystestw (Sztuki) i inwestycja, z powodów finansowych, została wstrzymana. Realizacja trasy otrzymała ponowie zielone światło w 2011 r., gdy miasto pozyskało środki zewnętrzne na realizację inwestycji. Prace przy budowie torowiska do Sychowa rozpoczęły się w lipcu 2011 r.

Pierwotnie tramwaje miały pojechać jeszcze w 2014 r., ale tego – jak i kolejnych terminów – nie udało się dotrzymać. Problemem okazały się konieczność przebudowy kolektora, a także kwestia bazaru, który zajmował miejsce przyszłej pętli na końcu linii. Wydaje się, że udało się te trudności pomyślnie rozwiązać. Kończą się już prace przy rozbiórce i przenoszeniu bazaru, zakończono też budowę części zbiornika w ciągu Ugoskiej do ulicy Listopadnej. Stan zaawansowania prac przy całości trasy wynosi – wg stanu na 6 września – 85%. Oleg Bereza, dyrektor spółki LKP Lwiwawtador, która jest inwestorem, podał nowy termin zakończenia prac i otwarcia nowej trasy – tramwaje mają pojechać na Sychów 17 listopada

Nową trasę mają obsługiwać tramwaje firmy Elektrontrans. Dwa już od dłuższego czasu jeżdżą po Lwowie. Do końca roku ma wyjechać siedem nowych tramwajów. Dostarczono już cztery, z czego dwa są już gotowe do eksploatacji, a dwa kolejne są sprawdzane. Ponadto na Sychów zostaną skierowane wyremontowane wozy.

W sumie, w ramach inwestycji położonych zostanie 11,5 km toru pojedynczego. Powstają 24 platformy przystankowe, z czego 18 będzie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Czas przejazdu z Sychowa do centrum wynosić ma 25-30 minut. Inwestycja jest realizowana przy wsparciu środków zewnętrznych. EBOiR udzielił pożyczki w wysokości 12 mln euro, niemiecki rząd w wysokości 5 mln euro, a pomoc techniczna UE sięga 1,5 mln euro. Natomiast udział budżetu miejskiego wynosi 8,850 mln euro.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lwów: Nowym tramwajem na Sychów na jesieni

Przestrzeń

Lwów: Nowym tramwajem na Sychów na jesieni

Witold Urbanowicz 12 kwietnia 2016

Elektrontrans z pierwszym elektrobusem i nowymi tramwajami dla Lwowa

Komunikacja

Elektrontrans z pierwszym elektrobusem i nowymi tramwajami dla Lwowa

Witold Urbanowicz 08 lutego 2016

Zielone światło dla tramwajów we Lwowie

Przestrzeń

Zielone światło dla tramwajów we Lwowie

Witold Urbanowicz 05 lipca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5