Partner serwisu
Komunikacja

Lutomiersk złożył pierwsze dokumenty ws. dofinansowania modernizacji linii tramwajowej

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
04-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
01-03-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Lutomiersk złożył pierwsze dokumenty ws. dofinansowania modernizacji linii tramwajowej
fot. Kasper Fiszer
Władze podłódzkiej gminy Lutomiersk rozpoczęły formalne starania o środki unijne na modernizację zdegradowanej infrastruktury tramwajowej na swoim terenie. Projekt będzie oceniany najpierw przez Łódzki Obszar Metropolitalny, a później przez łódzki urząd marszałkowski. Jeśli procedura przebiegnie pomyślnie, dotacja może zostać przyznana w trybie pozakonkursowym.

Samorząd województwa łódzkiego wskazał niedawno na możliwość pozyskania dofinansowania unijnego na remont infrastruktury tramwajowej gminy Lutomiersk w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego na lata 2021 – 2027. Gmina może starać się o wpisanie przedsięwzięcia na listę Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jej przygotowaniem zajmuje się Łódzki Obszar Metropolitalny, organizacja skupiająca jednostki samorządu ze ścisłej aglomeracji łódzkiej

ŁOM tworzy nową strategię

Wiemy już, że gmina zdecydowała się na skorzystanie z tej ścieżki. – Gmina Lutomiersk przekazała do naszego biura propozycję fiszy dotyczącej projektu polegającego na modernizacji linii tramwajowej z prośbą o uwzględnienie projektu w ramach strategii ZIT dla ŁOM – potwierdziło w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl biuro stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitalny. Aktualnie wspomniana strategia jest opracowywana, nie ma więc gotowej listy przedsięwzięć, które będą mogły zostać dofinansowane w trybie pozakonkurencyjnym (niekonkursowym) na mocy uzgodnień pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego a ŁOM.

– Lista projektów stanowi integralny element strategii ZIT i musi być uzgodniona oraz przyjęta w formie odpowiedniej uchwały przez związek ZIT [stowarzyszenie ŁOM], spełniając jednocześnie warunki realizacji ZIT, w tym m.in. definicję projektów zintegrowanych, które będą bezpośrednio wynikały z diagnozy, celów oraz działań tej strategii – opisuje stowarzyszenie. Następnie propozycje przedstawione przez ŁOM zostaną zaopiniowane przez samorząd wojewódzki, który pełni rolę instytucji zarządzającej regionalnymi funduszami unijnymi. Po uzyskaniu pozytywnej opinii całej strategii modernizacja linii lutomierskiej będzie mogła zostać włączona na listę projektów przeznaczonych do finansowania.

Na razie nie ma ruchu ze strony Konstantynowa

Aby remont nieczynnego od 2019 r. torowiska miał sens, musiałby zostać przeprowadzony także na terenie sąsiedniej gminy Konstantynów Łódzki. Zamknięty pozostaje bowiem również odcinek od trójkąta manewrowego w Konstantynowie do granicy administracyjnej obu jednostek. – Nie zgłoszono do nas analogicznej propozycji przedsięwzięcia ze strony gminy Konstantynów Łódzki – poinformowało nas tymczasem biuro organizacji. Na razie samorząd nie zadeklarował także zamiaru złożenia dokumentów w tej sprawie.

Na realizację projektów transportowych w ramach ZIT przeznaczono ok. 47 mln euro. Lutomiersk najprawdopodobniej będzie musiał konkurować o wpis do strategii ŁOM z innymi samorządami zrzeszonymi w stowarzyszeniu. – W ramach prac nad strategią ZIT jednostki samorządu terytorialnego Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego zgłosiły szereg projektów z zakresu transportu miejskiego, także przedsięwzięcia tramwajowe – wskazuje Łódzki Obszar Metropolitalny. Dopiero po ujęciu remontu w dokumencie dotacja będzie mogła zostać przyznana przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w trybie pozakonkursowym.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5