Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Lutomiersk złoży pierwszy wniosek o dofinansowanie modernizacji linii tramwajowej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-10-22 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lutomiersk złoży pierwszy wniosek o dofinansowanie modernizacji linii tramwajowej
fot. Kasper FiszerTramwaj na linii lutomierskiej
Czy tramwaj jeszcze kiedykolwiek dotrze do podłódzkiego Lutomierska? Tamtejsza gmina po raz pierwszy przedstawia konkretny scenariusz modernizacji nieczynnego torowiska. Samorząd zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne – w pierwszej kolejności na dokumentację techniczną.

Tramwaje linii 43B z Łodzi przez Konstantynów Łódzki do Lutomierska nie kursują od marca 2019 r. Autobusowa komunikacja zastępcza funkcjonuje więc już od przeszło półtora roku. Pomimo rządowych zapowiedzi wyasygnowania środków na modernizację zdegradowanej infrastruktury w ramach budowy systemu transportowego wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego losy zawieszonego połączenia nie są jasne.

Pierwsze środki zewnętrzne jeszcze z RPO 2014 – 2020?

Wstępne założenia nie doczekały się bowiem konkretyzacji, a potencjalnie zainteresowane wznowieniem kursów samorządy miasta Konstantynów Łódzki i gminy Lutomiersk wyrażały dotychczas stanowiska raczej ostrożne.Trudno się temu dziwić, bo gminę Lutomiersk zamieszkuje zaledwie nieco ponad 7 tys. osób. Tymczasem koszty realizacji tak drogiego przedsięwzięcia, jakim jest kompleksowy remont infrastruktury tramwajowej, mogą przerosnąć nawet znacznie ludniejsze i bogatsze samorządy, nawet jeśli w grę wchodzi jedynie pokrycie wkładu własnego w zewnętrznych programach pomocowych.

W pierwszej połowie miesiąca władze Lutomierska ogłosiły jednak, że podejmą pierwsze realne kroki zmierzające do realizacji inwestycji. Gmina zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie studium wykonalności, projektu funkcjonalno-użytkowego oraz wniosku aplikacyjnego dotyczącego dotacji samej modernizacji. Jeśli plan wójta gminy Lutomiersk się powiedzie, ta otrzyma środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego jeszcze w ramach obecnej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej (2014 – 2020). Pieniądze miałyby zostać przyznane w ramach Zintegrowanych Intwestycji Terytorialnych (ZIT).

Do realizacji inwestycji niezbędna jest współpraca

– Aktualnie projekt pod nazwą. „Modernizacja torowiska tramwajowego na terenie gminy Lutomiersk” jest priorytetem gminy – deklaruje na swoich stronach internetowych samorząd. Szacuje on koszty całej inwestycji na 18 mln zł. Gmina liczy, że otrzyma wsparcie zewnętrzne na poziomie niespełna 12 mln zł.

Wznowienie kursów tramwajowych do Lutomierska nie będzie możliwe bez współpracy z Konstantynowem Łódzkim. Pewna część trasy znajduje się bowiem jeszcze w granicach administracyjnych tego miasta. Gmina Lutomiersk zapewnia, że otrzymała ustną deklarację burmistrza Konstantynowa dotyczącą woli przywrócenia komunikacji tramwajowej. Czekamy na szczegółowe stanowisko konstantynowskiego samorządu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5