Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Lutomiersk: Zagrożona linia tramwajowa, niepewny PKS

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-01-29 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lutomiersk: Zagrożona linia tramwajowa, niepewny PKS
fot. Kasper FiszerTramwaje MPK-Łódź i autobus PKS Łódź w Lutomiersku
Stan linii tramwajowej Konstantynów Łódzki – Lutomiersk jest zły. Niezbędne są prace w zakresie torowiska, sieci energetycznej i podstacji, ale na razie nie ma pewnego planu ich przeprowadzenia. Może to doprowadzić do rychłego wstrzymania przewozów na kolejnej trasie wchodzącej w skład sieci łódzkich tramwajów podmiejskich.

Od dłuższego czasu łódzka sieć tramwajów podmiejskich pogrążona jest w zapaści. Choć udało się doprowadzić do zgromadzenia środków na remont trasy do Ksawerowa i Pabianic, modernizacja infrastruktury na pozostałych odcinkach nie jest pewna. Rok temu zawieszony został ruch na linii ozorkowskiej i zgierskiej – i tylko w przypadku tej drugiej istnieją w tej chwili realne szanse na wznowienie obsługi połączeń.

Stan linii pod każdym względem jest niezadowalający

Niemal dokładnie rok po wstrzymaniu przewozów na najdłuższej z odnóg dojść może do zakończenia eksploatacji kolejnej z tras – biegnącej do Lutomierska. Linia 43A nadal mogłaby kursować pomiędzy Łodzią a Konstantynowem Łódzkim, ale los połączeń oznaczonych w rozkładzie jako 43B (Łódź – Konstantynów – Lutomiersk) pozostaje obecnie niepewny. Przewoźnik potwierdza bowiem problemy z eksploatacją wysłużonej infrastruktury.

– Stan techniczny trasy do Lutomierska nie jest zadowalający – przyznaje Agnieszka Magnuszewska, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź. – Dotyczy to zarówno sieci trakcyjnej, torowiska, jak i podstacji – dodaje. Wskazuje przy tym, że ewentualna decyzja o zawieszeniu funkcjonowania połączenia będzie leżeć w gestii Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. Najprawdopodobniej nie dojdzie więc do powtórzenia sytuacji, w której to MPK wstrzymuje obsługę ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa pasażerów i osób postronnych.

Autobusy PKS kursują przynajmniej jeszcze przez dwa miesiące

Ratunkiem dla linii byłby jej kompleksowy remont. Szansą na jego przeprowadzenie byłoby przyznanie gminie Lutomiersk środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Przedsięwzięcie zostało uwzględnione wśród projektów, które byłyby realizowane w ramach instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, ale zostało wpisane jedynie na listę rezerwową.

Sytuacja komunikacyjna Lutomierska jest trudna nie tylko z uwagi na potencjalną możliwość rezygnacji z obsługi ruchu tramwajowego. Do wsi dociera bowiem także linia łódzkiego PKS Łódź – Lutomiersk – Szydłów, która komunikuje miejscowości z częścią Łodzi nieobsługiwaną przez tramwaj podmiejski. Gmina Lutomiersk doszła do porozumienia z przewoźnikiem, który chciał wcześniej zlikwidować kursy wraz z początkiem 2019 r. Umowa zawarta przez samorząd i PKS obowiązuje jednak tylko do 29 marca.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Kończy się trudny rok dla tramwajów podmiejskich

Komunikacja

Łódź: Kończy się trudny rok dla tramwajów podmiejskich

Kasper Fiszer 17 grudnia 2018

Drogowcy przebudują fragment linii tramwajowej do Lutomierska

Przestrzeń

Drogowcy przebudują fragment linii tramwajowej do Lutomierska

Witold Urbanowicz 29 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5